Analitycy: przeceny na stacjach paliw powinny przyśpieszyć w najbliższych dniach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-05-2024,11:30 Aktualizacja: 17-05-2024,17:03
A A A

Przeceny na stacjach paliw powinny przyśpieszyć w najbliższych dniach - prognozują analitycy e-petrol.pl. W nadchodzącym tygodniu za benzynę 95 kierowcy mogą zapłacić średnio 6,59-6,70 zł/l, a za litr diesla 6,60-6,72 zł - podali.

Analitycy e-petrol.pl zwrócili uwagę w piątek, że koszty tankowania spadają drugi tydzień z rzędu. "Obniżki cały czas nie są duże, ale przecena na stacjach powinna przyspieszyć w najbliższych dniach, bo wyraźnie taniej jest już na rynku hurtowym" - wskazali. Ich zdaniem przy stabilnej sytuacji na giełdach naftowych na świecie, argumentów za spadkiem cen paliw w Polsce dostarcza umocnienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara.

"Prognoza e-petrol.pl na nadchodzący tydzień zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 6,59-6,70 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 6,60-6,72 zł/l, a dla autogazu 2,81-2,88 zł/l" - podali analitycy.

resort rolnictwa, akcyza, zwrot akcyzy, olej napędowy, paliwo rolnicze

Zwrot za paliwo dla hodowców bydła bez ograniczeń? Jednoznaczne stanowisko resortu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) ustosunkowało się do wystąpienia Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystanego do produkcji rolnej. Resort podkreślił, że w...

Z danych e-petrol.pl wynika, że w tym tygodniu 95-oktanowa benzyna potaniała o 3 gr, olej napędowy o 4 gr, zaś autogaz o grosz. "Aktualnie za litr paliwa E10 płacimy średnio 6,62 zł, diesel kosztuje 6,64 zł/l, a tankowanie autogazu to wydatek na poziomie 2,82 zł/l" - podali analitycy.

Ich zdaniem optymistycznie wyglądają też przewidywania na najbliższe dni, bo kierunek i tempo zmian w hurcie wskazują na to, że spadek cen paliw może jeszcze przyspieszyć.

Analitycy zauważyli, że na hurtowym rynku paliw mijający tydzień miał wyraźnie spadkowy charakter, a obniżki napędzało dynamiczne umocnienie złotówki w relacji do dolara. "Wyraźnie potaniał olej napędowy, który średnio kosztuje dzisiaj 4951,00 zł/m sześc. i jest to najniższa cena tego paliwa w tym roku. Od ostatniego piątku notowania diesla w internetowych cennikach rafinerii spadły o 82,40 zł" - poinformowali. Dodali, że benzyna 95-oktanowa w tym czasie potaniała o blisko 70 zł i jej aktualna cena to 5052,60 zł/m sześc.

Poleć
Udostępnij