Ambasador Ukrainy wezwany do MSZ w trybie pilnym. Chodzi o wypowiedź prezydenta Zełenskiego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-09-2023,16:00 Aktualizacja: 20-09-2023,16:05
A A A

W środę (20 września) w trybie pilnym do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Przyjął go wiceminister w tym resorcie Paweł Jabłoński.

„Wiceminister przekazał zdecydowany protest strony polskiej wobec sformułowań wygłoszonych przez prezydenta W. Zełenskiego na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w dniu wczorajszym, o tym jakoby część państw UE pozorowała solidarność, jednocześnie pośrednio wspierając Rosję. Wiceszef MSZ wskazał, że w stosunku do Polski jest to teza nieprawdziwa, a ponadto szczególnie nieuprawniona wobec naszego kraju, wspomagającego Ukrainę od pierwszych dni wojny” – czytamy w komunikacie MSZ.

Naciski i skargi nie będą skuteczne

Jak w nim dodano, Jabłoński wskazał ponadto, że naciski na Polskę na forach wielostronnych czy kierowanie skarg do międzynarodowych trybunałów nie są właściwymi metodami rozwiązywania sporów między naszymi państwami.

„Zaznaczył też, że działania te nie będą wobec Polski skuteczne, ponieważ działania podjęte przez polski rząd w obronie interesu polskich rolników są zgodne z prawem krajowym, unijnym i międzynarodowym. Wiceszef MSZ wyraził przy tym zaniepokojenie obserwowanym w ostatnim czasie publicznym przekazem najwyższych przedstawicieli władz Ukrainy, narzucającym jednostronną optykę w odniesieniu do wielowymiarowego problemu eksportu ukraińskich produktów rolnych do państw sąsiadujących” – wymienia MSZ.

rzecznik rządu, muller, zboże, zakaz, import, ukraina, prezydent, zełenski

Zełenski: niektórzy w Europie robią thriller ze zbożem. Müller: mam nadzieję, że nie są to słowa skierowane do Polski

Mam nadzieję, że nie są to słowa skierowane do Polski. Tam nazwa naszego kraju nie padła, więc nie chciałbym ich tak odbierać - powiedział w środę w RMF 24 rzecznik rządu Piotr Müller, zapytany o wypowiedź prezydenta Ukrainy Wołodymyra...

Zełenski o odgrywaniu solidarności

Zgodnie z przekazem resortu, wiceminister Jabłoński wyraził oczekiwanie, że zarówno polityka prowadzona przez władze Ukrainy, jak i publiczna komunikacja z ich strony, będą odzwierciedlać „faktyczny charakter stosunków polsko-ukraińskich, zarówno obecnych jak i historycznych, z uwzględnieniem bezprecedensowej pomocy okazywanej przez Polskę i Polaków ludności ukraińskiej oraz państwu ukraińskiemu, a także pełnego spektrum naszej dobrej współpracy”. 

Warto przypomnieć, iż prezydent Zełenski, występując w debacie generalnej na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku powiedział m.in., że jego kraj ciężko pracuje „nad zachowaniem szlaków lądowych dla eksportu zboża (…) i niepokojące jest to, jak niektórzy nasi przyjaciele w Europie odgrywają w teatrze politycznym solidarność, robiąc thriller ze zbożem. Może się wydawać, że odgrywają własną rolę, ale w rzeczywistości pomagają przygotowywać scenę dla moskiewskiego aktora”.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!