Agroturystyka coraz popularniejsza. Resort chce ją promować

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-08-2016,13:15 Aktualizacja: 25-08-2016,14:25
A A A

Resort rolnictwa chce promować naszą agroturystykę w kraju za granicą. Wraz ze wzrostem popularności tej formy wypoczynku rośnie też zainteresowanie rolników taką działalnością. W perspektywie na lata 2014–2020 gospodarze będą mogli liczyć na wsparcie z UE.

- Widać wyraźny wzrost w poszczególnych województwach - jest coraz więcej miejsc noclegowych, miejsc tematycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Coraz więcej osób korzysta z usług agroturystycznych, szczególnie w sezonie letnim - wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. - Agroturystyka bardzo dobrze rozwija się również poza sezonem - dodaje.

agroturystyka, warmia i mazury, Polska Federacja Turystyki Wiejskiej

Wypoczynek u rolnika. Agroturystyka z certyfikatem

Gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach już wkrótce będą mogły uzyskać odpowiednią certyfikację i promocję swojej oferty wypoczynkowej. Dla turystów oznacza to możliwość skorzystania z wysokiej jakości i "szytej na...

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, z usług gospodarstw agroturystycznych w pierwszym kwartale tego roku skorzystało 17 tys. turystów, z czego 0,6 tys. zagranicznych.

- Obserwujemy tendencję wzrostową związaną z turystami zagranicznymi. Niestety, jest to około 10 proc. w skali szeroko pojętego agroturyzmu. Myślę, że to się może zmieniać pod wpływem obecnej sytuacji geopolitycznej i dzięki prowadzonym kampaniom reklamowym. Polska Organizacja Turystyczna, resort turystyki i departament turystyki w resorcie rolnictwa wspólnie wypracowują kampanię, która pozwoli na mocną promocję wśród zagranicznych gości - mówi polityk.

Szczyt zainteresowania tą formą wypoczynku przypada na sezon letni. W ubiegłym roku liczba udzielonych noclegów wzrosła o 17,5 proc. w porównaniu z 2014 r. To obiekty noclegowe, które zanotowały najbardziej dynamiczny przyrost.  

- Szczególna koncentracja takich miejsc przypada na województwa warmińsko-mazurskie, podkarpackie, małopolskie, ale ostatnio także na Mazowsze. W pozostałych województwach tez jest coraz więcej gospodarstw zajmujących się agroturystyką - mówi wiceminister.

[WIDEO] Mówi Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi

agroturystyka, Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

Agroturystyka w świetle prawa

Działalność agroturystyczna to coraz częściej dodatkowe źródło dochodów dla rolników. Jak należy rozumieć to pojęcie? Jak jest umocowane w przepisach? Wobec wielu pytań w tej sprawie, wyjaśnień udzieliło Ministerstwo Gospodarki...

Takich miejsc może przybywać także z uwagi na dofinansowanie, na jakie mogą liczyć rolnicy. W ramach PROW 2014-2020 będą realizowane działania, które będą wspierać rozwój działalności pozarolniczej.

W pierwszym kwartale 2017 r. ma ruszyć nabór wniosków w ramach instrumentu "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej" realizowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Gospodarze mogą liczyć na 100 tys. zł premii.

- W ramach tzw. osi Leader organizowane jest wsparcie właśnie dla małych przedsiębiorców, małych gospodarstw, które nie są w stanie wygospodarować wartości dodanej wyłącznie z pracy w gospodarstwie. Lokalne Strategie Rozwoju w bardzo dużej części kraju zostały już zatwierdzone przez marszałków województw, więc ruszają nabory, w których mogą uczestniczyć gospodarstwa agroturystyczne - mówi wiceminister.

Ministerstwo rolnictwa też podejmuje szereg działań, które mają promować agroturystykę. Jednym z nich są Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki, które co roku odbywają w Kielcach.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj