6 miliardów złotych na ochronę środowiska. To rekordowy wydatek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Newseria Biznes, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-05-2015,8:30 Aktualizacja: 28-05-2015,8:58
A A A

Finansowanie działań poprawiające jakość powietrza, inwestycje wodno-ściekowe, gospodarka odpadami, ochrona bioróżnorodności i edukacja ekologiczna - to priorytetowe plany Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na najbliższe miesiące.

- Ubiegły rok był rekordowy: na ochronę środowiska i gospodarkę wodną wydaliśmy ponad 5,9 mld zł, w tym ponad 3,3 mld zł pochodziło z UE - informuje agencję Newseria Biznes Małgorzata Skucha, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - W tym roku planujemy przekroczyć 6 mld zł, a środki unijne znowu będą stanowiły znaczącą ich częścią.

Rolnicy dbają o środowisko. I oddają opakowania po chemikaliach

Z badań Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin wynika, że zdecydowana większość rolników prawidłowo gospodaruje opakowaniami po środkach ochrony roślin. Aż 77 proc. z nich deklaruje dbanie o środowisko.    Badanie realizowane dla...

Sporo funduszy zostanie w tym roku przeznaczone na finansowanie gospodarki wodno-ściekowej ze względu na zobowiązania zapisane w Traktacie Akcesyjnym, których termin upływa z końcem 2015 r.

- Istotnym elementem będą również finalizowane instalacje spalarniowe z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które pomogą nam w wypełnieniu zobowiązań w obszarze gospodarowania odpadami. Chcemy także kontynuować programy Prosument oraz Kawka i na nie chcemy wydać możliwie jak najwięcej pieniędzy - mówi szeowa NFOŚiGW.

Dofinansowanie małych i mikroinstalacji OZE w ramach programu Prosument może trafić do gospodarstwa domowego  przez samorządy, wojewódzkie fundusze ochrony środowiska lub bezpośrednio przez banki.

Ta ostatnia ścieżka została uruchomiona 24 kwietnia przez Bank Ochrony Środowiska. Pierwsza transza 20 mln zł została wyczerpana tuż po rozpoczęciu przyjmowania wniosków.

Budżet programu to 800 mln zł. Dofinansowanie obejmuje zakup i montaż nowych małych lub mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej, prądu lub ciepła na potrzeby jednorodzinnych lub wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

Dwie edycje programu Kawka, czyli finansowania działań dla ograniczenia szkodliwych emisji, w tym wymiany przestarzałych pieców węglowych, również cieszyły się dużą popularnością w wielu województwach. Na początku trzeciego kwartału NFOŚiGW ma ogłosić trzecią edycję konkursu.

- Finansujemy różne kierunki, ponieważ mamy w strategii cztery priorytety: gospodarka wodno-ściekowa i ochrona jakości wód, gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, ochrona klimatu i atmosfery oraz ochrona bioróżnorodności. Finansujemy również edukację, bo bez niej wszystkie projekty inwestycyjne nie przyniosłyby dobrych efektów – zapewnia na koniec Małgorzata Skucha.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj