240 mln euro na realizację inwestycji na obszarach wiejskich w regionie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Bąkowska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
05-02-2024,14:30 Aktualizacja: 05-02-2024,14:31
A A A

Wielkopolska na realizację inwestycji na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 wydała 240 mln euro – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kaliszu wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Wicemarszałek Grabowski w samorządzie województwa wielkopolskiego nadzoruje m.in. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, z którego w latach 2014-2020 wypłacano dotacje z UE. Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kaliszu podsumował zadania i inwestycje, zrealizowane za pozyskane dofinansowania.

men, ministerstwo edukacji, szkoły, szkoły wiejskie

Wiceminister edukacji: nie chcemy, żeby odpowiedzią na problemy wiejskich szkół była ich likwidacja

Wyzwania związane m.in. ze zmianami demograficznymi i likwidacją gimnazjów były tematami rozmów w MEN ze Związkiem Gmin Wiejskich RP. "Nie chcemy, żeby odpowiedzią na problemy była likwidacja wiejskich szkół. Szukamy...

Odnowa wsi programem sztandarowym

„W tym okresie Wielkopolska miała do dyspozycji 240 mln euro” – powiedział. Za pieniądze – jak podał – udało się w województwie wybudować 390 km dróg, 180 km sieci wodociągowej, 340 km sieci kanalizacyjnej. Powstało 1500 przydomowych oczyszczalni ścieków, 14 targowisk, 69 obiektów pełniących funkcje kulturalne i odnowiono 16 zabytkowych obiektów budowlanych. W ramach pozyskanych środków utworzono 2 tys. miejsc pracy.

Do powiatu kaliskiego – jak wskazał – z unijnych dotacji trafiło ponad 72 mln zł, z czego np. na budowę i modernizację ponad 69 km dróg lokalnych przeznaczono 29 mln zł. "Wybudowaliśmy też 23 km sieci wodociągowej i 37 km sieci kanalizacyjnej” – podał przykłady.

Wicemarszałek powiedział też o środkach z budżetu samorządu województwa wielkopolskiego, które w minionej kadencji trafiły do mieszkańców w ramach ogłaszanych programów.

„Najbardziej nasz sztandarowy program to Wielkopolska Odnowa Wsi. Na terenie powiatu kaliskiego środki trafiły do 125 miejscowości” – powiedział. Wyjaśnił, że lokalna społeczność pozyskane dotacje przeznacza np. na zagospodarowanie wolnych terenów, doposażenie orkiestry czy wyremontowanie świetlicy wiejskiej.

mrirw, resort rolnictwa, ke, plan repowereu, infrastruktura energetyczna, obszary wiejskie, modernizacja, oze

Zgoda od KE, będą miliardy na wiejską infrastrukturę energetyczną. To ważne inwestycje dla rolników

Współczesne gospodarstwa rolne potrzebują odpowiedniej ilości energii elektrycznej, a przede wszystkim stabilności w jej dostarczaniu. Na inwestycje w infrastrukturę energetyczną na wsiach mają być przeznaczone dodatkowe 4 mld zł....

Miliony złotych dla posiadaczy pasiek

Zdaniem Grabowskiego dużym zainteresowaniem cieszą się programy dotyczące zagospodarowania wód opadowych i wsparcia pszczelarstwa.

Poinformował, że Wielkopolska jest pierwszym województwem w kraju, które opracowało program dla pszczelarzy.

„Nie ukrywam, że spotkał się on z dużym zainteresowaniem w Polsce, ponieważ z naszego pomysłu wzięto przykład w wielu innych regionach. To jest duża satysfakcja, że możemy się takim programem poszczycić i zadbać o środowisko” – powiedział.

W ciągu minionych sześciu lat z programu skorzystało 5,5 tysiąca pasiek, otrzymały łącznie 12 mln zł wsparcia na zakup węzy pszczelej i pokarmu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu