1,4 mln euro za najdroższego konia na aukcji w Janowie Podlaskim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2015,8:50 Aktualizacja: 17-08-2015,9:29
A A A

1,4 mln euro - to najwyższa cena na aukcji koni arabskich Pride of Poland w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Tyle wylicytował nabywca ze Szwajcarii za 10-letnią, siwą klacz Pepita wyhodowaną w janowskiej stadninie.

Na aukcji sprzedano 24 konie za łączną sumę 3,995 tys. euro.

1,4 mln euro za konia to rekordowa cena wylicytowana na aukcji w Janowie Podlaskim – podkreśliła rzeczniczka aukcji Katarzyna Pruchniewicz.

Piękne konie i wielkie pieniądze. Janów Podlaski czeka na aukcję

Organizatorzy Dni Konia Arabskiego - święta dla hodowców, miłośników i kupców koni arabskich czystej krwi hodowanych w Polsce - odliczają dni do rozpoczęcia najważniejszego wydarzenia roku. Tradycyjnie w połowie sierpnia w...
"Tegoroczna aukcja udowodniła, że polskie konie arabskie czystej krwi są najlepsze na świecie. Osiągnęliśmy rekordowy wynik, blisko 4 mln euro. W tym roku nasze araby cieszyły wielkim zainteresowaniem nabywców z Bliskiego Wschodu. Dużo nowych stadnin tam powstaje i to jest najprawdopodobniej tego przyczyną" - powiedziała Pruchniewicz.

"My tych rekordów nie chcemy bić, bo my nie chcemy się pozbywać najlepszych koni. W tym roku daliśmy bardzo dobrą stawkę i dostaliśmy bardzo dobre ceny. W stajni mamy jeszcze droższe konie" - powiedział prezes stadniny w Janowie Podlaskim Marek Trela.

Pepita uznana została najlepszym koniem i czempionką klaczy starszych na Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim w ubiegłym roku. Ma też na swoim koncie laury na wystawach zagranicznych.

Drugim najdroższym koniem na tegorocznej aukcji okazała się siwa 11-letnia klacz Pistoria, wyhodowana w Michałowie. Nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylicytował za nią 625 tys. euro.

7-letnia kasztanka Wieża Róż z Michałowa została sprzedana do Kataru za 270 tys. euro, zaś 11-letnia, gniada, Wkra także z Michałowa - do Arabii Saudyjskiej za 260 tys. euro.

Nabywca z Kataru wylicytował 252 tys. euro za siwą, 9-letnią, Wasę wyhodowaną w prywatnej stadninie Falborek Arabians, natomiast kupiec z Wielkiej Brytanii zapłacił 250 tys. euro za siwą, 10-letnią, klacz Altamira z Janowa Podlaskiego.

dni konia arabskiego

Dni Konia Arabskiego od piątku w Janowie Podlaskim

Dni Konia Arabskiego rozpoczną się w piątek w stadninie w Janowie Podlaskim (Lubelskie). Kulminacyjnym punktem będzie niedzielna aukcja Pride of Poland, na której wystawionych zostanie 28 klaczy czystej krwi. Ubiegłoroczna aukcja przyniosła...
Kupcy z Bliskiego Wschodu kupili 16 koni. Araby z licytacji trafią także do Czech, Belgii, Austrii. Trzy konie kupiła żona perkusisty Rolling Stonesów Shirley Watts. Cztery konie nie uzyskały cen satysfakcjonujących hodowców i nie zostały sprzedane.

W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland sprzedano 24 konie za blisko 2,1 mln euro. Najwyższą cenę - 305 tys. euro - wylicytował nabywca z Arabii Saudyjskiej za dwuletnią ciemnogniadą klacz Piacolla wyhodowaną w stadninie w Michałowie.

Poprzedni rekord aukcji padł w 2008 r., kiedy to nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wylicytował 1 mln 125 tys. euro za klacz Kwestura, wyhodowaną w Michałowie. Cała aukcja przyniosła wówczas ponad 3 mln euro.

Aukcja Pride of Poland była głównym akcentem Dni Konia Arabskiego trwających od piątku w Janowie Podlaskim. Licytację poprzedził Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Najpiękniejszym koniem pokazu uznana została 4-letnia, gniada, Piniata, z janowskiej stadniny, która też zdobyła tytuł czempionki klaczy starszych.

Gospodarzem Dni Konia Arabskiego jest Agencja Nieruchomości Rolnych.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE