0 procent VAT na zdrową żywność? PSL złoży w Sejmie projekt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-10-2021,11:10 Aktualizacja: 21-10-2021,11:17
A A A

W najbliższych dniach PSL złoży w Sejmie projekt ustawy w sprawie 0 proc. VAT na zdrową żywność - poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz, szef stronnictwa.

Doszło do wymiany opinii między szefem ludowców i Sylwią Spurek, europosłanką z frakcji Zielonych w sprawie podatku VAT na żywność.

ceny nawozów, Grzegorz Puda, Janusz Wojciechowski, kryzys gospodarczy

Drastyczny wzrost cen nawozów może spowodować kryzys na rynku żywności

Jeżeli doszłoby do drastycznego, stałego wzrostu cen nawozów, możemy mieć do czynienia z kryzysem w cenach żywności w całej Europie - ocenił Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Zwrócił się do Janusza Wojciechowskiego, unijnego...

"Mamy to!! Wygląda na to, że @nowePSL i reszta konserwatystów zaczyna przegrywać +wojnę o kotleta i rosół+. Wczoraj PE przegłosował możliwość podwyższenia VAT na produkty niezdrowe i o dużym śladzie środowiskowym. Odsyłamy mięso i mleko do historii! Taką UE najbardziej lubię" - napisała na Twitterze Spurek.

"0 proc. VAT na zdrową żywność postulujemy od dawna. A ani mleka, ani kotleta, ani rosołu nie pozwolimy wam zakazać!" - napisał z kolei szef PSL.

Spurek zwróciła się wówczas do Kosiniaka-Kamysza z komentarzem, że produkcja mięsa i mleka szkodzi. "Dlatego bez wyjątków musi być objęta 23 proc. VAT, tak żeby zmniejszyć, a następnie wyeliminować popyt na te produkty. Cena mięsa i mleka będzie w końcu prawdziwa. Starego rolnictwa nie da się uratować" - podkreśliła.

Szef PSL pytany przez PAP o ten wpis odparł, że będzie bronił prawa do wolności i normalności. - Do tego, żebyśmy mogli jeść to, co chcemy, żeby ratować polskie rolnictwo, hodowlę i produkcję, żeby można było kupić żywność w normalnych cenach - podkreślił.

bydło, wołowina, krowy

Unijna strategia spowoduje spadek produkcji żywności

Uniwersytet Christiana-Albrechta w Kolonii opublikował wyniki badania nad możliwymi konsekwencjami wdrożenia strategii od pola do stołu (F2F). Potwierdzają one, że w wyniku jej realizacji spadnie produkcja żywności, a ceny wzrosną - poinformowała...

- Już dzisiaj inflacja i tak powoduje, że żywność jest bardzo droga, a jakby weszły te propozycje Zielonych, bo pani Spurek należy do Zielonych w Europarlamencie, to jest masakra dla polskich rodzin, dla ich budżetu - ocenił Kosiniak-Kamysz.

Poinformował, że PSL proponuje zupełnie coś innego - zerowy VAT na zdrową żywność. "A nie 23 proc. VAT na zdrową żywność tak, jak proponuje pani Sylwia Spurek, bo zdrowa żywność to polska żywność, to mięso, to nabiał, to są dobre wędliny, sery. I tej normalności dzisiaj trzeba bronić - zaznaczył.

Na pytanie, dlaczego jego zdaniem, europosłanka Spurek uważa w takim razie, że produkcja mięsa i mleka szkodzi, lider ludowców odparł: - Myślę, że przemawia jakaś ideologia. To próba zniszczenia polskiego rolnictwa i budżetów polskich rodzin. Trzeba się temu przeciwstawić i trzeba w jasny sposób bronić normalności i wolności - dodał Kosiniak-Kamysz.

Jak mówił, "widać, że normalność i wolność nie jest w modzie. I prawicowi ekstremiści, i lewicowi ekstremiści proponują właśnie takie różnego rodzaju fanaberie".

Spurek napisała też na Twitterze, że w pełni popiera 0 proc. VAT na polską, lokalną żywność. "Ale pod 4 warunkami: 1) jest zdrowa; 2) nie oddziałuje negatywnie na klimat i środowisko; 3) nie zatruwa życia lokalnej społeczności; 4) żadne zwierzę nie jest eksploatowane i zabijane przy jej produkcji. Ok?" - napisała.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement