Zmiana klimatu daje się we znaki rolnikom. Zapowiadają się słabe zbiory

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marzena Szulc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2021,9:55 Aktualizacja: 27-08-2021,9:58
A A A

Zbiory zbóż, warzyw i owoców w Niemczech będą w tym roku poniżej średniej. Żniwa były utrudnione przez częste deszcze i burze - wynika z raportu resortu rolnictwa.

- Zbiory zbóż w wielu regionach będą w tym roku zauważalnie słabsze ze względu na trudne warunki pogodowe. Bezpieczne zbiory nie są już czymś oczywistym. Rolnictwo musi dostosować się do zmian klimatycznych. (…) W wielu miejscach żniwa były i będą spowalniane przez deszcze i burze, co oznacza, że plony ilościowo i jakościowo ucierpią - poinformowała minister Julia Kloeckner.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena, VEZG, notowania tuczników, ASF

Cena tuczników w Niemczech. Złe wiadomości dla hodowców

Cena tuczników w najnowszym notowaniu niemieckiej dużej giełdy VEZG zmalała z 1,42 euro na 1,37 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej. Cena tuczników w Niemczech przez ostatnie trzy tygodnie utrzymywała się na poziomie 1,42 euro....

Jak szacuje resort, wielkość tegorocznych plonów wyniesie 42,1 mln ton. To o 2,7 proc. mniej niż rok wcześniej oraz o 4,8 proc. poniżej średniej z lat 2015-2020. Zbiory pszenicy ozimej (najważniejszego gatunku zboża) spadną w skali roku o 3,5 proc., mimo że powierzchnia upraw była o 4,4 proc. większa - podaje "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Z kolei sadownictwo ucierpiało z powodu długich okresów z niskimi temperaturami i małym nasłonecznieniem na wiosnę, a następnie przez zbyt obfite opady deszczu latem. Przyczynami niższych zbiorów warzyw są opóźnienia ich wzrostu, wynikające ze zbyt niskich temperatur. Liczne problemy z terminowymi zbiorami są efektem zbyt mokrej lub zalanej gleby.

- Mokra wiosna i lato przysłużyły się za to paszom, takim jak trawa, koniczyna lub kukurydza na kiszonkę, których zbiory znacznie się poprawiły w porównaniu z poprzednimi, suchymi latami - dodała Kloeckner, cytowana przez "FAZ", podkreślając, że sytuacja na obszarach dotkniętych powodzią jest gorsza. Tam niektóre zapasy pasz zostały zniszczone, a obszary paszowe stają się bezużyteczne do dalszego wykorzystania.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu