Zjednoczyli się w sprawie ochrony rynku rolnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Grzegorz Bruszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-04-2023,8:05 Aktualizacja: 03-04-2023,8:06
A A A

Możemy się różnić, ale w sprawie ochrony naszego wewnętrznego rynku rolnego - krajowego i unijnego, Polska, Słowacja, Rumunia, Bułgaria i Węgry, zjednoczyły się - napisał premier Mateusz Morawiecki o wspólnym liście do szefowej KE w sprawie działań stabilizujących w obszarze rynków rolnych.

Premier Morawiecki oraz szefowie rządów: Rumunii - Nicolae Ciuca, Bułgarii - Rumen Radew, Słowacji - Eduard Heger i Węgier - Viktor Orban w liście do Ursuli von der Leyen domagają się interwencji ws. napływu ukraińskiego zboża do Unii Europejskiej.

rolniczy okrągły stół, napływ ziarna z Ukrainy, rynek zbóż, handel ziarnem, Henryk Kowalczyk

Minister przedstawił propozycje rozwiązania kryzysu na rynku zbóż

Rząd, w związku z napływem ukraińskiego zboża, złoży na forum UE, wniosek o zastosowanie klauzuli ochronnej dotyczącej granicy polsko-ukraińskiej - poinformował minister Henryk Kowalczyk po zakończeniu rolniczego "okrągłego stołu". W...

"Walka o wspólne interesy w ramach UE wymaga konsekwencji, koordynacji i dobrej woli. Możemy się różnić, ale w sprawie ochrony naszego wewnętrznego rynku rolnego - krajowego i unijnego, Polska, Słowacja, Rumunia, Bułgaria i Węgry, zjednoczyły się" - podkreślił Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych.

Dodał, że poświęcił tej kwestii bardzo wiele czasu w rozmowach z unijnymi przywódcami podczas posiedzenia Rady Europejskiej. Premier zaznaczył, że liderzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji zaapelowali do przewodniczącej Ursuli von der Leyen i całej Komisji Europejskiej o:

  • uruchomienie dodatkowych źródeł finansowania w celu wsparcia producentów rolnych, którzy ponieśli straty
  • zakup ukraińskich nadwyżek zboża na cele humanitarne, tak, by trafiało do najbardziej potrzebujących, a nie na rynek wewnętrzny Unii
  • wprowadzenie automatycznego mechanizmu wsparcia dla rolników w regionach dotkniętych nadmiernym importem zboża z Ukrainy
  • wprowadzenie odpowiednich procedur, ceł i kontyngentów na przywóz towarów z Ukrainy, jeśli inne środki nie okażą się skuteczne.

"Wspierajmy Ukrainę, ale róbmy to mądrze i przede wszystkim stawiajmy interes krajowy i polskich rolników na pierwszym miejscu" - podkreślił Morawiecki.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!