Zbiory pszenicy zagrożone z powodu upałów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Ewa Nehring PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-05-2022,12:55 Aktualizacja: 23-05-2022,12:05
A A A

Z powodu fali upałów we Francji udział pszenicy ocenianej jako w dobrym lub bardzo dobrym stanie spadł do 73 proc. Zbiory tego zboża w kraju, który jest jego największym producentem w UE są zagrożone - podał Bloomberg powołując się na dane FranceAgriMer.

Suche i gorące dni we Francji zmniejszają wilgotność gleby w kluczowym okresie dla rozwoju upraw. Tegoroczny maj może okazać się najgorętszym w historii kraju. Dotychczas rekordowe temperatury w tym miesiącu notowano w 2011 r.

Izba Zbożowo-Paszowa, ceny ziarna, handel zbożem, zapasy ziarna

Rolnicy nie sprzedają ziarna licząc na wzrost cen

Podaż ziarna jest nadal mała, rolnicy nie chcą wyzbywać się zapasów licząc na większe zarobki. W ubiegłym tygodniu za tonę pszenicy w kraju oferowano 1700-1750 zł/t - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Gospodarze i firmy skupowe, które...

Warunki pogodowe "grożą" ograniczeniem plonów we Francji. Wskazano, że z podobnymi problemami borykają się rolnicy także w takich krajach jak USA i Kanada. Dodatkowo inwazja Rosji na Ukrainę już ogranicza dostawy zbóż na całym świecie.

"Międzynarodowa Rada Zbożowa (The International Grains Council - PAP) w czwartek obniżyła prognozę światowej produkcji pszenicy do 769 mln ton, co jest wynikiem najniższym od 3 lat. Z powodu pogody Francja jest najbardziej zagrożonym obszarem w Europie, jeśli chodzi o uprawy ozime, takie jak pszenica" - wskazał Bloomberg.

Według danych zebranych na stronie Obserwatorium Złożoności Gospodarczej (The Observatory of Economic Complexity to projekt statystyczny związany z Massachusetts Institute of Technology - PAP) w 2020 roku Francja wyeksportowała pszenicę o wartości 4,76 mld dolarów.

Wynik ten uplasował ją na 4. miejscu wśród największych eksporterów tego zboża na świecie. W tym samym roku pszenica była 13. najczęściej eksportowanym produktem we Francji.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!