Z powodu ptasiej grypy tracą miliardy euro

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2017,8:20 Aktualizacja: 13-01-2017,8:40
A A A

Trzy miliony ptaków trzeba było wybić na Węgrzech z powodu ptasiej grypy, a bezpośrednie straty producentów wyniosły 3 mld forintów (9,8 mln euro) - oświadczył Attila Csorbai, szef Rady Producentów Drobiu (BTT).

Podkreślił, że wirus nie został wypleniony, w związku z czym nie są to dane ostateczne. Zwrócił uwagę, że po odkażeniu gospodarstwa nie wolno odbudowywać pogłowia przez co najmniej 30 dni, co ma wpływ na całą branżę, a także na powiązane zakłady, np. producentów artykułów drobiowych, którym brakuje surowca.

węgry, vat, podatek vat, istvan nagy, drób, jaja, mleko

Niższy VAT na mleko, jaja i drób

Na Węgrzech obniżono od początku roku podatek VAT na świeże mleko, jajka i drób. Ministerstwo rolnictwa nie wykluczyło przy okazji dalszych redukcji w przyszłości. Od 1 stycznia 2017 roku VAT na mięso drobiowe oraz jaja spadł w tym kraju z...

Csorbai powiedział, że największe straty dotknęły hodowców ptactwa wodnego, w związku z czym mogą wystąpić braki w zaopatrzeniu w mięso kaczki i gęsi.

Dziennik „Magyar Idoek” nie wykluczył we wtorek, że węgierscy producenci jajek mogą podnieść ich cenę z powodu braków na rynku wynikających z ptasiej grypy. Laszlo Vegh, szef Węgierskiego Stowarzyszenia Hodowców Niosek i Producentów Jajek powiedział gazecie, że z powodu przymusowego uboju pogłowie niosek spadło o 10 proc.

Ptasia grypa nie jest szkodliwa dla człowieka, ale przynosi duże straty gospodarcze.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj