Wojsko buduje obóz dla pracujących przy zbiorach truskawek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
27-07-2020,7:05 Aktualizacja: 27-07-2020,7:17
A A A

Władze sił zbrojnych Hiszpanii skierowały w sobotę żołnierzy do budowy obozu dla migrantów w Andaluzji, w południowej części tego kraju. Ośrodek powstanie po skardze przedstawiciela ONZ na złe warunki sanitarne, w jakich żyją zbieracze truskawek.

Jak poinformował portal “El Foro de Ceuta”, od kilku tygodni przedstawiciel ONZ ds. ubóstwa i praw człowieka Olivier De Schutter apelował do władz hiszpańskich oraz do wspólnoty międzynarodowej w sprawie bardzo złych warunków, w jakich żyją sprowadzani do zbiorów truskawek imigranci.

gospodarstwo w białousach, podlaskie, koronawirus, covid-19

Testy na koronawirusa w gospodarstwach. Tysiące osób do przebadania

Nawet dwa tysiące osób z zagranicy - głównie z Ukrainy i Białorusi, którzy przyjeżdżają do pracy sezonowej przy zbiorze borówki amerykańskiej w Podlaskiem, będzie przebadanych na koronawirusa w ramach prowadzonej akcji z...
Przed wydaniem przez władze Hiszpanii zgody na budowę obozu, który powstanie w prowincji Huelva, De Schutter alarmował, że “miejsca i warunki, w których żyją imigranci na plantacjach truskawek, są nędzne, co może prowadzić do przypadków śmierci”. Wyjaśnił, że większość z tych osób została pozbawiona dostępu do wody i elektryczności.

Przedstawiciel ONZ przypomniał, że trzy miejsca, w których mieszkali pochodzący z zagranicy zbieracze truskawek, spłonęły w ostatnich tygodniach w pożarach. De Schutter oskarżył też lokalne władze o zignorowanie informacji, że “170 pracowników zarobkowych żyje w nieludzkich warunkach”.

Belgijski prawnik przypomniał, że przez ponad miesiąc jego wcześniejsze apele o zapewnienie godnych warunków mieszkaniowo-sanitarnych były ignorowane także przez rząd Hiszpanii.

- To bardzo poważny problem humanitarny, który dotychczas był lekceważony - powiedział De Schutter, ujawniając, że wśród zawiadomionych przez niego instytucji hiszpańskich jest rzecznik praw obywatelskich.

Według hiszpańskich mediów wśród imigrantów pracujących na plantacjach truskawek w Andaluzji przeważają obywatele Maroka, głównie kobiety.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement