Więcej wody z oczyszczonych ścieków komunalnych dla rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2022,9:20 Aktualizacja: 04-08-2022,9:21
A A A

Komisja Europejska opublikowała wytyczne, mające pomóc państwom członkowskim w stosowaniu przepisów, dotyczących bezpiecznego ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie.

"Ponieważ kilka krajów coraz bardziej cierpi z powodu susz, ponowne wykorzystanie wody z oczyszczalni ścieków komunalnych może stać się podstawowym narzędziem zapewniającym bezpieczne i przewidywalne źródło wody" - uważa KE.

susza we Francji, Christophe Bechu, ministerstwo przemian ekologicznych

Cały kraj objęty alertem suszy. Tak suchego lipca nie było od pół wieku

W lipcu spadło we Francji średnio tylko 9,7 mm deszczu. To najmniej od początku pomiarów w latach 1958-1959 - podała narodowa służba meteorologiczna Meteo-France. W całym kraju obowiązuje alert suszy i ograniczenia używania wody. Według...

Rozporządzenie w sprawie ponownego wykorzystania wody, wchodzące w życie od czerwca 2023 r., określa minimalne wymagania dotyczące jakości wody, zarządzania ryzykiem i monitorowania w celu zapewnienia bezpiecznego ponownego wykorzystania wody.

Virginijus Sinkevicius, komisarz ds. środowiska, rybołówstwa i oceanów powiedział, że zasoby słodkiej wody są ograniczone i pod coraz większą presją.

- W czasach bezprecedensowych szczytów temperatur musimy przestać marnować wodę i efektywniej wykorzystywać ten zasób, aby dostosować się do zmieniającego się klimatu i zapewnić bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój dostaw rolnych. Dzisiejsze wytyczne mogą nam w tym pomóc i zapewnić bezpieczny obieg w całej UE produktów spożywczych uprawianych z wykorzystaniem odzyskanej wody - wskazał.

Ponowne wykorzystanie wody może ograniczyć pobór z wód powierzchniowych i podziemnych oraz promować bardziej efektywne zarządzanie zasobami wodnymi poprzez wielokrotne wykorzystanie wody w miejskim cyklu wodnym.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu