Wiceminister Wysocki: w tym tygodniu ciąg dalszy rozmów organizacji rolniczych Ukrainy i Polski

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Iryna Hirnyk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
02-04-2024,8:45 Aktualizacja: 02-04-2024,8:49
A A A

W tym tygodniu ukraińskie i polskie organizacje rolnicze będą kontynuowały negocjacje w sprawie tranzytu zboża i innych produktów oraz odblokowania granicy – poinformował w poniedziałek pierwszy wiceminister rolnictwa Ukrainy Taras Wysocki, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Bardzo ważne, że stowarzyszenia różnych sektorów nawiązały łączność i w tym tygodniu będą kontynuować spotkania, aby precyzyjnie uzgodnić parametry (eksportu i tranzytu produktów rolnych z Ukrainy). Wszyscy zrozumieli (na spotkaniu w Polsce w zeszłym tygodniu), że współdziałanie i współpraca, porozumienie - to ostatecznie przyniesie najlepszy rezultat" - stwierdził wiceminister.

minister rolnictwa, ukraina, solski, produkty rolne

Minister rolnictwa Ukrainy o rozmowach z Polską, licencjach na eksport zbóż i wstrzymaniu tranzytu

Polsko-ukraińskie rozmowy na temat handlu żywnością były skomplikowane, ale najważniejsze jest to, że ustaliliśmy, w jakim kierunku mamy iść, by dojść do porozumienia – powiedział PAP w piątek w Warszawie minister rolnictwa Ukrainy...

Według Wysockiego, w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia strony polska i ukraińska planują odbyć spotkanie w rozszerzonym formacie, podczas którego rolnicy z obu krajów będą szukać sposobów współpracy. Oczekuje się, że może to również stać się podstawą porozumień na szczeblu międzypaństwowym.

Organizacje rolnicze będą pracować kierunkowo nad każdą branżą, której przedstawiciele byli obecni na rozmowach, w szczególności rozmowy będą dotyczyły malin, soków, miodu, jaj, zbóż i drobiu. "W tej kwestii panuje ostrożny optymizm, który pozwala nam mieć nadzieję, że po kilku kolejnych spotkaniach w celu ustalenia ostatecznych parametrów, w końcu będziemy w stanie rozwiązać ten problem" - przekazał Wysocki.

Dodał również, że kwestia tranzytu zboża z Ukrainy jest poruszana na wszystkich spotkaniach międzynarodowych.

"Ukraina nalega, aby tranzyt był dostępny bez postojów i blokad" - podsumował pierwszy wiceminister rolnictwa.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu