Węgry chcą utrzymać zakaz importu zboża z Ukrainy do końca roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Furdyna PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
25-04-2023,15:45 Aktualizacja: 25-04-2023,15:46
A A A

Chcemy przekonać Komisję Europejską, aby zaakceptowała nasz zakaz importu ukraińskiego zboża do końca roku. Dzięki temu rolnicy będą mogli zebrać i przechować nowe plony - powiedział we wtorek minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy w nagraniu opublikowanym na Facebooku.

Nagy podkreślił przed spotkaniem z unijnymi ministrami rolnictwa w Luksemburgu, że jednym z głównych problemów jest obecnie kwestia zakłóceń na rynkach państw Europy Środkowej, spowodowanych importem ukraińskiego zboża.

„Wspólnie z pięcioma sąsiadującymi krajami staramy się przekonać Komisję Europejską do znalezienia rozwiązania problemu na szczeblu unijnym” – powiedział polityk.

sery, mleczarstwo, Ukraina, produkty mleczarskie, porozumienie dla mleczarstwa, import, eksport, jogurty, ser topiony

Sprzeciwiają się zakazowi importu mleka i jego przetworów z Ukrainy

Przedstawiciele branży mleczarskiej uważają, że dotychczasowe wyniki handlu zagranicznego produktami mleczarskimi pomiędzy Polską a Ukrainą nie uzasadniają wprowadzania zakazu importu tamtejszego mleka i przetworów mlecznych do naszego...

Nagy wskazał również na konieczność pomocy finansowej dla rolników, w tym węgierskich, w związku z dotychczas poniesionymi kosztami.

Od środy na Węgrzech obowiązuje rządowy zakaz importu 24 kategorii produktów z Ukrainy, w tym zboża, w celu ochrony rynku wewnętrznego. Ograniczenia wprowadzono do końca czerwca. Jednocześnie tranzyt przez terytorium Węgier produktów z Ukrainy jest możliwy, ale po spełnieniu przez przewoźników określonych warunków, między innymi opuszczenia Węgier do końca siódmego dnia od wjazdu na terytorium kraju.

Przeciwko decyzji rządu zaprotestowało stowarzyszenie producentów artykułów zbożowych, które wskazywało, że ograniczenia odbiją się na hodowcach i konsumentach, a rynek węgierski potrzebuje jeszcze 700 tys. ton kukurydzy z importu.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!