We Francji znacznie spada spożycie czerwonego wina. Rząd wyda miliony euro na karczowanie winnic

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2023,12:40 Aktualizacja: 16-08-2023,12:41
A A A

Konsumpcja czerwonego wina we Francji znacznie spadła w ostatnich dziesięcioleciach na korzyść piwa i innych napojów. Doprowadziło to ceny do takiego poziomu, że dla wielu producentów win zrezygnowanie z prowadzenia interesu i uzyskanie odszkodowania jest lepszym rozwiązaniem niż kontynuowanie pracy. Francuski rząd planuje wydać w związku z tym miliony euro na rekompensaty - opisuje w środę portal Politico.

W drugiej połowie 2022 r. ceny czerwonych win z Bordeaux spadły o 21 proc. w stosunku do średniej ceny z ostatnich pięciu lat - wynika z danych francuskiego ministerstwa rolnictwa. W tym samym okresie średnia cena białego Bordeaux nieznacznie wzrosła.

Spożycie spadło o ponad 30 proc.

Badanie przeprowadzone przez nadawcę RTL z siedzibą w Luksemburgu w zeszłym roku wykazało, że spożycie czerwonego wina spadło o 32 proc. w ostatniej dekadzie, a szczególnie jest to zauważalne wśród osób między 18. a 35. rokiem życia.

francja, winnice, winogrona, wino, produkcja

Francja. Ministerstwo rolnictwo przewiduje, że produkcja wina w 2023 roku wyniesie od 44 do 47 mln hektolitrów

Według pierwszych szacunków opublikowanych we wtorek przez służby Ministerstwa Rolnictwa we Francji zbiory w 2023 r. są „na średnim poziomie” z ostatnich lat i wyniosą od 44 do 47 mln hektolitrów, jednak prognozy te...

"Istnieje problem pokoleniowy z milenialsami i pokoleniem Z oraz o wiele większa konkurencja na rynku, szczególnie jeśli chodzi o inne napoje" - skomentowała Gabriella M. Petrick, historyk żywności, która zbadała ewolucję preferencji smakowych dotyczących wina, w tym w regionie Bordeaux. "Młodsi ludzie po prostu nie piją tak dużo wina. Jest to bardzo widoczne również we Francji" - dodała.

Program francuskiego rządu, określany jako "karczowanie", został ogłoszony na początku tego roku i ma na celu ograniczenie produkcji, jednocześnie umożliwiając plantatorom winorośli przeznaczenie gruntów pod inne uprawy. Ma zostać wdrożony jesienią bieżącego roku, a producenci wina mają otrzymać rekompensaty pod koniec 2023 r. Władze oferują ok. 6 tys. euro odszkodowania za każdy wykarczowany hektar. W departamencie Żyronda w południowo-zachodniej Francji, skąd pochodzi słynne wino Bordeaux, wstępnie złożono już niemal tysiąc wniosków o udział w programie.

Środki publiczne zostaną również wykorzystane do przekształcenia niesprzedanego wina w alkohol przemysłowy do produkcji perfum lub środków do dezynfekcji rąk.

Nieustanny spadek sprzedaży

Dla Stephane'a Gabarda, który jest właścicielem 40 hektarów w Bordeaux i produkuje głównie wina czerwone, ograniczenie produkcji to jedyny sposób na przystosowanie się do nieustannego spadku sprzedaży.

"Mamy problemy ze sprzedażą wszystkiego, co produkujemy, i wolimy zmniejszać wielkość produkcji, aby dostosować ją do tego, co jesteśmy w stanie sprzedać" - powiedział, dodając, że planuje wykorzenić około 10 hektarów. Gabard przekazał, że w zeszłym roku jego sprzedaż była o około 30 proc. niższa niż przed pandemią koronawirusa w 2019 roku.

kontrola winnic, PIORiN, KOWR, wyrób wina gronowego, sadzonki winorośli

Inspektorzy sprawdzili 350 hektarów winnic

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w 2022 r. przeprowadziła 234 kontrole plantacji winorośli przeznaczonych do wyrobu wina gronowego w 236 winnicach o łącznej powierzchni 355,36 ha Kontrole były wykonywane pod koniec lata, a...

Producent, który jest również przewodniczącym związku wytwórców win Bordeaux i Bordeaux superieur, zauważył, że wino Bordeaux z najwyższej półki można czasem znaleźć w sprzedaży za 2 euro za butelkę w supermarketach, co znacznie utrudnia sprzedaż po wyższych cenach.

Również eksport czerwonych win Bordeaux nie wygląda różowo - pisze Politico. Chiny, które są głównym odbiorcą Bordeaux, wstrzymały cały import podczas pandemii Covid-19. Chociaż obecnie eksport do azjatyckiego kraju nieznacznie wzrósł, nadal nie osiągnął on poziomu sprzed pandemii. Według danych Conseil Interprofessionnel du Vin de Bordeaux (CIVB), grupy reprezentującej setki producentów Bordeaux, w 2022 r. eksport do Chin spadł o prawie jedną czwartą rok do roku. Drugim co do wielkości odbiorcą tych win są Stany Zjednoczone, jednak były prezydent w latach 2017-2021 Donald Trump nałożył cła na francuskie wino, a pomimo ich późniejszego zniesienia skutki tego kroku dla eksportu do USA według producentów nadal są odczuwalne.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!