Wataha wilków zabiła w weekend w Estonii całe stado owiec. W kraju odnotowuje się wyjątkowo wysoką liczbę ich ataków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Jakub Bawołek PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
07-11-2023,9:05 Aktualizacja: 07-11-2023,9:06
A A A

Wataha wilków zabiła w weekend w pobliżu Tartu na wschodzie Estonii całe stado owiec. W kraju odnotowuje się wyjątkowo wysoką liczbę ich ataków - poinformował portal telewizji ERR.

Dane rady ds. środowiska wykazały, że w 2022 r. wilki zabiły łącznie w Estonii 946 owiec. W tym roku liczba ta przekroczyła już tysiąc.

Straty wynoszą do 20 tys. euro

Chociaż sezon odstrzału wilków rozpoczął się w kraju z początkiem listopada, rada nie ustaliła jeszcze ostatecznych kwot. Polowanie na ten gatunek może być naprawdę skuteczne dopiero, gdy w kraju spadnie śnieg - zaznaczył ERR.

burmistrz, ostrzeżenie, wilk, wilki, wataha, rdoś, zgłoszenie

Burmistrz ostrzega przed wilkami

Władze przygranicznej gminy Paczków ostrzegają swoich mieszkańców przed wilkami, które pojawiły się na polsko-czeskim pograniczu. Burmistrz gminy, Artur Rolka, wystąpił do RDOŚ z wnioskiem o wdrożenie procedury zaradczej....

Hodowca, którego składające się z 14 owiec stado zostało w weekend w całości zabite, przyznał, że straty wynoszą do 20 tys. euro. Eksperci badający atak przyznali, że chociaż trudno jest określić, ile wilków zaatakowało stado, z całą pewność był to więcej niż jeden osobnik.

Populacje osiągnęły granice wzrostu

Jesienią ubiegłego roku w Estonii odnotowano 33 watahy składające się w sumie z nieco ponad 300 wilków. Jesienno-zimowy sezon polowań, wypadki drogowe i inne przyczyny naturalne spowodowały, że wiosną liczba ta spadła do około 150–170 zwierząt.

"Wilki są równomiernie rozmieszczone w całej Estonii, a ich liczebność jest duża na wszystkich obszarach. Populacje osiągnęły granice wewnętrznego wzrostu w głównych obszarach chronionych i innych tego typu miejscach, a jedyną rzeczą, która może się zmienić, jest wielkość terytoriów różnych watah" - powiedział Marko Kubarsepp, główny specjalista grupy roboczej ds. monitorowania zwierzyny łownej.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu