Uprawy zbóż w dobrej kondycji, straty mrozowe ograniczone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
24-02-2016,13:15 Aktualizacja: 24-02-2016,14:11
A A A

Strategie Grains ocenia, że unijne uprawy zbóż ozimych są generalnie w dobrej kondycji, a straty mrozowe odnotowane w Polsce i na Litwie nie będą miały większego ujemnego wpływu na wyniki tegorocznej produkcji zbożowej Wspólnoty.

Zima była w większości europejskich krajów łagodniejsza niż zazwyczaj. Pojawiają się jednak pewne obawy, że wzrost roślin może następować zbyt szybko, co czyni je bardziej podatnymi na ewentualne przymrozki - informuje FAMMU/FAPA.

Piotr Walkowski, Wielkopolska Izba Rolnicza, lustracja ozimin

Izba apeluje do rolników. Oceńcie stan ozimin

Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystosował pismo do wszystkich gmin województwa, w którym apeluje do rolników, by nie zwlekali z oceną przezimowania upraw i już teraz dokonali lustracji ozimin....

Epizody mrozu mogą wystąpić jeszcze w niektórych krajach, a zwłaszcza na Litwie, Łotwie, w Polsce, Niemczech i Szwecji, ale zagrożony obszar nie będzie już rozległy, stąd i ewentualne straty nie powinny być istotne dla wyników tegorocznych zbiorów.

Z kolei opady deszczu korzystnie wpływają na odbudowanie zasobów wodnych gleb we Francji, Włoszech i Hiszpanii, choć tam problemy z wilgotnością ziemi mogą wystąpić na wschodzie kraju.

Strategie Grains obniżyła ostatnio prognozę produkcji pszenicy miękkiej w 2016 r. z 143,1 mln ton do 142,6 mln ton, przede wszystkim ze względu na mniejszą powierzchnię upraw tego gatunku w Polsce, Czechach oraz Rumunii.

Spodziewane zbiory jęczmienia zostały z kolei nieznacznie skorygowane w górę - z 60,1 mln ton do 60,2 mln ton. Oznacza to, że produkcja będzie o 1 proc. niższa w porównaniu z 2015 rokiem.

Prognozowane zbiory kukurydzy obniżono z 64,6 do 63,9 mln ton, głównie ze względu na redukcję szacunków areału dla Węgier, Chorwacji, Włoch i Francji. Produkcja ma być jednak o 11 proc. wyższa niż przed rokiem.

Poleć
Udostępnij