Unijne mleko popłynie szerokim strumieniem do Chin?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
20-04-2016,9:00 Aktualizacja: 20-04-2016,9:36
A A A

Kryzys na europejskim rynku mleka i wieprzowiny jest coraz większym problemem dla całej Wspólnoty. Żeby odwrócić niekorzystny trend, potrzebne są nowe rynki zbytu.

Obiecującymi kierunkami dla mleka i mięsa z Unii Europejskiej wydają się Chiny oraz Japonia.

Właśnie dlatego w dniach 16-19 kwietnia w Chinach gościła misja pod przewodnictwem komisarza ds. rolnictwa i rozwoju wsi UE Phila Hogana z udziałem 45 przedstawicieli branży rolno-spożywczej z całej Unii.

chiny, import wieprzowiny, tuczniki, pogłowie macior

Tuczniki w Chinach kosztują 11,63 zł za kilogram

Producenci tuczników w Chinach zacierają ręce. W związku z likwidacją pogłowia macior w ubiegłym roku o ponad 10 milionów sztuk tamtejsze zakłady mięsne płacą obecnie ponad 20 juanów za kilogram żywca. W przeliczeniu na...
Celem wizyty była promocja europejskich produktów na chińskim rynku, która ma prowadzić do zintensyfikowania eksportu żywności do tego kraju oraz pogłębienia współpracy gospodarczej.

Komisarz Hogan w Szanghaju i Pekinie poruszył problem barier pozataryfowych (w szczególności w kwestii mięsa i mleka) oraz promocji wysokiej jakości produktów rolnych w Chinach.

To nie koniec jednak misji. Delegacja w dniach 20-22 kwietnia przebywa w Tokio i tam również zabiega o promocję produktów z UE.

Polską branżę mleczarską reprezentuje Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu