Ukraina otwiera przejście graniczne dla wyjeżdżających z niej pustych tirów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
04-12-2023,8:25 Aktualizacja: 04-12-2023,15:30
A A A

Przejście graniczne Uhrynów-Dołhobyczów otworzy się w poniedziałek dla pustych ciężarówek wyjeżdżających z Ukrainy – powiadomił w niedzielę minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Jak dodał, to pierwszy punkt z listy, którą Ukraina realizuje w celu odblokowania granicy.

„Otwieramy przejście Uhrynów-Dołhobyczów dla ruchu pustych ciężarówek wyjeżdżających z Ukrainy. To przejście graniczne, które funkcjonuje zazwyczaj tylko dla samochodów osobowych i autobusów” – napisał Kubrakow na Facebooku.

Pierwszy punkt z listy działań

„We współpracy z polskim ministerstwem infrastruktury i województwem lubelskim przy wsparciu Komisji Europejskiej (DG MOVE) udało się osiągnąć porozumienie w sprawie uruchomienia pasa dla ciężarówek o masie od 7,5 t” – napisał urzędnik.

Jak dodał, krok ten jest „pierwszym punktem z listy działań, które realizuje strona ukraińska w celu odblokowania granicy, zmniejszenia kolejek i zwiększenia przepustowości granicy ukraińsko-polskiej”.

„Pracujemy nad tym, by jak najszybciej doprowadzić do zdjęcia blokady, biorąc pod uwagę interesy naszego rynku i państwa” – oznajmił Kubrakow.

protest, przewoźnicy, itd, kontrole, granica, ukraina, resort infrastruktury, minister, gajadhur

Resort infrastruktury podaje wyniki kontroli ukraińskich ciężarówek. I zapowiada ich nasilenie

Prowadzone na granicy polsko-ukraińskiej kontrole zostaną zwiększone – zapowiedział w minioną sobotę nowy minister infrastruktury Alvin Gajadhur. Wraz z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji Bartoszem Grodeckim oraz wiceministrem...

Od 4 grudnia puste ciężarówki, w tym cysterny, mogą kierować się na to przejście graniczne. Na razie, jak wyjaśnił Kubrakow, będzie on działać w trybie testowym i nie jest wymagana rejestracja w kolejce na przejście.

„Przepustowość przejścia to ponad sto ciężarówek na dobę” – napisał minister.

Rolnicy protestują w Medyce

Od 6 listopada na przejściach z Ukrainą w Dorohusku i Hrebennem (woj. lubelskie) oraz w Korczowej (woj. podkarpackie) trwa protest polskich przewoźników, którzy przepuszczają kilka aut na godzinę. Protestujący domagają się m.in. wprowadzenia przez Ukrainę oddzielnej kolejki dla samochodów wracających do Polski bez towaru, wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego; zawieszenia licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenia ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Z kolei od 23 listopada w Medyce protestują również rolnicy. W poniedziałek poinformowali, że ich protest na tym przejściu granicznym ma trwać do 3 stycznia 2024 r.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu