Szarańcze niszczą hektary upraw

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-06-2022,13:15 Aktualizacja: 07-06-2022,13:19
A A A

Plaga szarańczy od kilku dni doskwiera rolnikom z położonego przy granicy z Portugalią hiszpańskiego regionu Estremadury, na południowym zachodzie kraju. Żarłoczne owady zniszczyły już liczne hektary upraw rolnych.

Cytujące lokalnych rolników, media zauważają, że nawet najstarsi gospodarze z regionu nie pamiętają większych spustoszeń spowodowanych przez owady w tej części Hiszpanii.

hiszpański przemysł trzody chlewnej, eksport do Chin, nadprodukcja tuczników, rosnące koszty produkcji,

Hiszpańska branża trzody chlewnej ma spory problem

Pogłowie trzody chlewnej w Hiszpanii wzrosło o 5%, a kraj ten zajmuje czołową pozycję w UE w produkcji i eksporcie wieprzowiny. Jednak spadek dostaw do Chin o 43% oraz rosnące ceny pasz i energii wywołały poważne perturbacje na tamtejszym rynku....

Portal Voz Populi odnotowuje, że szarańcza widoczna jest zarówno na polach i drogach, jak również na terenie gospodarstw rolnych. Na jednym z filmów widać, jak żarłoczne owady obsiadują nawet stada owiec.

Wydawany w regionie Estremadury dziennik “Hoy” zauważa tymczasem, że oskarżane o bierność w walce z szarańczą władze wspólnoty autonomicznej już w maju zalecały, obawiając się plagi, używanie środków ochrony roślin. Te tymczasem nie są stosowane przez coraz powszechniejszych w Estremadurze plantatorów upraw ekologicznych, co sprawia, że chmary owadów szybko zajmują nowe tereny.

Gazeta odnotowała, że innym owadem spędzającym sen z powiek rolnikom z południowo-wschodniej Hiszpanii jest osa azjatycka. Tylko w maju służby obrony cywilnej zlikwidowały 136 gniazd tego groźnego dla człowieka zwierzęcia, które przed 2016 r. nie występowało w Estremadurze.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu