Sojusz polsko-francuski ma ochronić interesy rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Kowalczyk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2019,15:00 Aktualizacja: 21-06-2019,15:04
A A A

- Wraz z Francją apelujemy, żeby do UE nie wpływało za dużo żywności z Ameryki Płd. - mówił po zakończeniu szczytu UE premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu w piątek w Brukseli poinformował, że razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem uzgodnili list dotyczący negocjacji UE z państwami Ameryki Południowej. Wymienił: Brazylię, Argentynę, Urugwaj i Paragwaj. Dodał, że do listu dołączyli już premierzy Belgii i Irlandii.

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, wyrównanie dopat bezpośrednich, jan krzysztof ardanowski

Państwa UE podzielone w sprawie reformy unijnej polityki rolnej

Kraje UE są podzielone w sprawie reformy wspólnej polityki rolnej. Na posiedzeniu w Luksemburgu ministrowie rolnictwa przyjęli jedynie dokument o postępach w pracach w tej sprawie. - Zdecydowana większość krajów UE, ja też o tym...

Mówiąc o treści listu, Morawiecki wyjaśnił: "Apelujemy o dbanie o jakość żywności, a z drugiej strony, żeby nie wpływało, nie było przywożone za dużo żywności do UE, bo chcemy dbać przede wszystkim o interes polskich rolników".

Ocenił też, że niektóre kraje UE mają odmienne podejście, dlatego sojusz polsko-francuski w tej sprawie jest "wyraźnym dowodem spójności naszej polityki".

Zapewnił, że list ma poparcie także innych krajów UE, które nie podpisały się pod nim, ale rozumieją ryzyka związane z otwarciem rynku rolno-spożywczego i swobodnego przepływu towarów pomiędzy UE a krajami Ameryki Południowej.

- To też pokazuje, w jaki sposób budujemy sojusze w UE, tak żeby dbać o polskie interesy w każdym sektorze - podkreślił premier.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu