Służba chroniąca prawa konsumentów ma wiele uwag do jakości wina

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
24-06-2019,12:30 Aktualizacja: 24-06-2019,13:17
A A A

Rosyjska Federalna Służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor) oznajmiła, że kontrole napojów alkoholowych dostarczanych z Gruzji świadczą o pogarszającej się jakości produkcji w ciągu ostatnich 5 lat.

W tym czasie - zdaniem przedstawicieli służby - wielkość gruzińskiej produkcji nie odpowiadającej standardom wzrosła niemal trzykrotnie.


wino, winnica, gospodarstwo winiarskie, podkarpackie

Turyści szturmują polskie winnice

Blisko 70 proc. gospodarstw winiarskich na Podkarpaciu przyjmuje turystów. - W połowie z nich sprzedawane jest wino - powiedziała prezes fundacji Galicja Vitis Ewa Wawro. - Bum na zakładanie nowych winnic na Podkarpaciu przystopował, ale te,...

Jak głosi oświadczenie rosyjskiego urzędu, wzmocniono kontrolę jakości i bezpieczeństwa wyprodukowanych w Gruzji napojów alkoholowych, dostarczanych na terytorium Federacji Rosyjskiej. Co roku w Rosji sprzedawanych jest około 10-12 mln butelek wina gruzińskiego. Nie jest to ilość znacząca bowiem stanowi zaledwie 1 proc. tamtejszego rynku win zwykłych i musujących.

W 2018 roku Rospotriebnadzor nie dopuścił do sprzedaży w Rosji partii alkoholu z Gruzji o łącznej wielkości 203 tys. litrów. W 2006 roku Rosja zamknęła  rynek dla produktów z Gruzji: wody mineralnej Borżomi i gruzińskich win. Zakaz cofnięto w 2013 roku.

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla powiedział, że wzmocnienie przez Rospotriebnadzor kontroli alkoholu z Gruzji nie jest związane z zaostrzeniem stosunków między tymi państwami.

Oświadczył, że nic mu nie wiadomo o planach wprowadzenia kolejnych ograniczeń wobec Gruzji. Decyzje Moskwy nazwał "działaniami prewencyjnymi, (podejmowanymi) w celu zapewnienia bezpieczeństwa współobywateli".

W wydanym w piątek dekrecie prezydent Rosji Władimir Putin zarządził, że od 8 lipca rosyjskie linie lotnicze nie będą przewozić turystów do Gruzji, a biura podróży - sprzedawać wycieczek do tego kraju. W dekrecie powołał się na względy bezpieczeństwa. Nie wiadomo, jak długo zakaz będzie obowiązywać.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj