Sektor wina dostanie nadzwyczajne wsparcie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-07-2020,13:10 Aktualizacja: 08-07-2020,13:13
A A A

Komisja Europejska przyjęła dodatkowy pakiet nadzwyczajnych środków mających na celu wsparcie sektora wina w następstwie kryzysu związanego z koronawirusem i jego negatywnych konsekwencji dla branży.

Sektor winiarski jest jednym z sektorów rolno-spożywczych, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii ze względu na zamknięcie restauracji i barów w całej UE. Konsumpcja domowa nie zrekompensowała spadku popytu.

produkcja wina, ewidencja producentów wina, kowr

Producenci i przedsiębiorcy wyrabiający wino mają mało czasu

15 lipca upływa termin składania w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino. Każdy producent i przedsiębiorca, wyrabiający wino z winogron pozyskanych z...

- Pierwszy przyjęty przez Komisję pakiet specyficznych dla tego rynku środków zapewnił już znaczne wsparcie. Niepewność związana ze skalą kryzysu oraz ścisłe monitorowanie rynku skłoniły nas jednak do zaproponowania nowego pakietu środków dla sektora wina. Jestem przekonany, że szybko przyniosą konkretne wyniki dla sektora wina w UE i wkrótce zapewnią stabilność - powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Nadzwyczajne środki obejmują tymczasowe odstępstwo od reguł konkurencji UE. Jak podała KE, umożliwia to podmiotom gospodarczym "stosowanie środków rynkowych w zakresie samoorganizacji na ich własnym poziomie przez maksymalnie pół roku".

Ma to doprowadzić do stabilizacji w sektorze. Dzięki temu będzie można np. planować wspólne działania promocyjne, organizować przechowywanie produktu przez podmioty prywatne i wspólnie planować produkcję.

Drugi środek to zwiększenie wkładu UE w ramach krajowych programów wsparcia o 10 proc. do 70 proc. Dzięki poprzedniemu środkowi nadzwyczajnemu poziom wzrósł już z 50 proc. do 60 proc.

KE umożliwi państwom członkowskim wypłacanie płatności zaliczkowych na rzecz podmiotów prowadzących bieżące operacje destylacji wina i jego przechowywania w sytuacji kryzysowej.

Zaliczki mogą pokryć do 100 proc. kosztów i umożliwią państwom członkowskim pełne wykorzystanie krajowych funduszy wsparcia na ten rok.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj