Sąsiedzi się kłócą i ograniczają handel

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Justyna Prus PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-02-2017,15:00 Aktualizacja: 27-02-2017,15:36
A A A

W 2016 r. wymiana handlowa między Białorusią i Rosją zmniejszyła się do poziomu z 2009 r. Wtedy przyczyną był światowy kryzys finansowy, dzisiaj głęboki kryzys w stosunkach białorusko-rosyjskich - oceniają w poniedziałek niezależne "Biełorusskije Nowosti".

"Obroty handlowe Białorusi z Rosją wyniosły w 2016 r. 26,1 mld dolarów i zmniejszyły się o 5,2 proc. wobec wskaźnika z 2015 r. Kluczowy wpływ na spadek wymiany miał czynnik naftowy" - pisze ta gazeta internetowa.

wieprzowina, asf, rosja, embargo na wieprzowinę, mięso, handel mięsem, trzoda chlewna

Rosyjskie embargo na wieprzowinę jest bezprawne

Światowa Organizacja Handlu (WTO) oddaliła w postępowaniu odwoławczym sprzeciw Rosji wobec uznania za nielegalny wprowadzonego przez nią zakazu importu świń i wieprzowiny z Unii Europejskiej. Rosja ogłosiła w sierpniu 2014 roku zakaz sprowadzania z...

Trwający od początku ubiegłego roku konflikt gazowo-naftowy, spowodowany sporem o cenę zakupu przez Białoruś rosyjskiego gazu, doprowadził do spadku importu rosyjskiej ropy (Rosja zmniejszyła jej dostawy, by wyegzekwować od Mińska żądaną cenę za błękitne paliwo) i eksportu białoruskich produktów przetwórstwa ropy.

"W 2016 r. na rynek rosyjski trafiło 268,2 tys. ton produktów petrochemicznych, czyli trzy razy mniej niż w 2015 r." - pisze portal. Z kolei dostarczone przez Rosję 18,1 mln ton ropy dla białoruskich rafinerii to o 21 proc. mniej niż w 2015 r.

Kolejna kluczowa dla Białorusi kategoria produktów to żywność. W 2016 r. "Białoruś sprzedała za granicę produkty rolnicze i żywność warte 4,15 mld dolarów, z tego do Rosji za 3,7 mld dolarów. Na rosyjski rynek przypada 90 proc. eksportu w tej kategorii. Jednak z powodu ciągłych zakazów wprowadzanych przez rosyjski Rossielchoznadzor (Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego - PAP), w 2016 r. nie odnotowano wzrostu eksportu żywności" - wyliczają "Biełorusskije Nowosti".

Mińsk twierdzi, że zastrzeżenia do białoruskiej produkcji i ograniczanie jej dostępu na rosyjski rynek są nieuzasadnione.
wieprzowina, asf, białoruś, embargo na wieprzowinę, mięso, handel mięsem, trzoda chlewna

Białoruś nie chce wieprzowiny z trzech polskich województw

Władze w Mińsku wprowadziły czasowe ograniczenie importu wieprzowiny z województw mazowieckiego, lubelskiego i podlaskiego oraz z części Rosji w związku z nowymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń - poinformowało białoruskie ministerstwo...

Prezydent Alaksandr Łukaszenka kilkakrotnie w ciągu minionych miesięcy oświadczył, że są to działania sprzeczne z logiką gospodarczej integracji z Rosją, co rodzi pytania o zasadność.

Cytowany przez "Biełorusskije Nowosti" analityk finansowy Wadzim Josub ocenia, że przyczyną kryzysu jest pogorszenie sytuacji gospodarczej w regionie, będące skutkiem zachodnich sankcji wobec Rosji.

- W sytuacji, gdy w rosyjskiej gospodarce jest mniej pieniędzy, władze liczą każdą kopiejkę, co doprowadziło najpierw do sporu o ceny gazu, a następnie do konfliktu gazowo-naftowego - ocenił Josub.

Problemy z dostawami do Rosji białoruskich produktów przetwórstwa mięsnego i mleczarskiego można jego zdaniem rozpatrywać jako kontynuację kryzysu naftowo-gazowego i kolejny instrument nacisku na Białoruś.

Obecny kryzys w relacjach, jak oceniają eksperci, trwa wyjątkowo długo i gospodarczo uderza przede wszystkim w Białoruś. - Z drugiej strony Rosja znajduje się w trudnej sytuacji geopolitycznej i poważny konflikt z Białorusią raczej nie byłby jej na rękę" - powiedział politolog Jauhien Prejhierman.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj