Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż. Eksport spada

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
02-12-2016,10:05 Aktualizacja: 02-12-2016,11:07
A A A

Tempo rosyjskiego eksportu zbóż w bieżącym sezonie jest nieco wolniejsze niż przed rokiem. Od 1 lipca do ostatnich dni listopada sprzedano 16,875 mln ton ziarna w porównaniu do 17,047 mln ton sezon wcześniej.

W rozpatrywanym okresie wywóz pszenicy wyniósł 13,1 mln ton wobec 12,482 mln ton w tym samym okresie sezon wcześniej, a jęczmienia 1,67 mln ton (2,673 mln ton). Według znawców rynku w bieżącym sezonie Rosja ma wyeksportować 39 mln ton zbóż (+5 mln ton r/r) - informuje FAMMU/FAPA.  

mleko, interwencyjny skup, Rosja, sery

Rynek mleka w Rosji otrzyma państwowe wsparcie

Rosja interweniuje na rynku mleka - informuje TVP 1. Od przyszłego roku do państwowych magazynów trafi mleko i jego przetwory. Takie postępowanie ma m.in. zapobiec różnicom cen skupu surowca w niektórych regionach. Interwencja...

Eksperci podkreślają, że Rosjanie powinni zatem zintensyfikować wysyłki na rynki zagraniczne, aby osiągnąć zakładany cel. Tymczasem tamtejsi rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą pszenicy wysokiej jakości licząc na wzrost cen. Rząd w Moskwie cały czas prowadzi skup interwencyjny ziarna, co też wpływa na zwyżki notowań zbóż na wewnętrznym rynku.

Do grona najważniejszych odbiorców rosyjskiej pszenicy zaliczają się Egipt, Turcja, Iran, Bangladesz, Azerbejdżan, Nigeria, Afryka Południowa, Jemen oraz Sudan. Mniejsze ilości tego zboża trafiają do Libanu, Izraela, Kenii, Libii, Gruzji, Maroka, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu i Meksyku.  
 
W eksporcie jęczmienia do największych odbiorców należą natomiast Arabia Saudyjska i Iran, a następnie Liban, Algieria, Libia i Jordania. Kukurydza z kolei jest eksportowana przede wszystkim do Iranu, Turcji, Korei Południowej, Japonii i Holandii.

W 2016 roku Rosja zebrała 118 mln ton zbóż, czyli 4 proc. światowej produkcji. W ostatniej dekadzie udział tego wielkiego kraju w globalnym eksporcie ziarna zwiększył się z 1 do około 9 proc.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement