Rolnicy pierwsi dostaną pomoc. Ziemia jest sucha jak pieprz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-11-2017,12:10 Aktualizacja: 22-11-2017,12:30
A A A

Rząd Portugalii przeznaczy ponad 40 mln euro na walkę z rekordową suszą w tym kraju - poinformował Joao Matos Fernandes, minister ochrony środowiska. Pomoc trafi w pierwszej kolejności do rolniczych gmin w środkowej części kraju.

Decyzja socjalistycznego rządu Antonia Costy jest odpowiedzią na rosnącą liczbę apeli o pomoc, kierowanych przez portugalskie samorządy w związku z brakiem wody. Coraz częściej prośby do państwa dotyczą ratowania wysychających rzek, w tym dwóch głównych: Douro i Tag.

susza, deficyt wody, włochy, związek rolniczy Coldiretti, piemont, sytuacja hydrologiczna kraju

Takiej suszy jeszcze nie było. Brakuje miliardów metrów sześciennych wody

We Włoszech, zmagających się od lata z rekordową suszą, brakuje 60 miliardów metrów sześciennych wody - alarmują eksperci. Obliczyli, że od początku roku w całym kraju spadło o jedną trzecią deszczu mniej niż zazwyczaj. Ilość wody,...

Fernandes potwierdził, że skala suszy dotykającej Portugalię jest rekordowa. Ujawnił, że w pierwszej kolejności rządowa pomoc trafi do gmin z rolniczego regionu Alentejo w środkowo-południowej części kraju.

Minister poinformował, że część środków zostanie przeznaczona na uruchomienie systemu nawadniania terenów rolnych w Alentejo, który od 2018 r. zaopatrywany będzie w wodę ze zbiornika Alqueva przy granicy z Hiszpanią.

Fernandes oznajmił, że rząd rozważa też wprowadzenie ograniczeń w zużyciu wody w gospodarstwach domowych w godzinach nocnych. Pomimo niewielkich opadów deszczu na początku listopada w całej Portugalii panuje susza. 75,2 proc. terytorium kraju jest objęte suszą ekstremalną, a 24,8 proc. suszą ostrą.

Na negatywne skutki suszy dla portugalskiego rolnictwa wskazują też lokalni przedsiębiorcy. Helder Monteiro, rolnik z dystryktu Castelo Branco zaznaczył, że w jego regionie zanotowano wyraźny spadek zainteresowania zakupem gruntów rolnych.

wino, Włochy, winogrona, zbiory winogron, zła pogoda, straty, Coldiretti

Koniec winobrania, z powodu suszy wina będzie znacznie mniej

We Włoszech zakończyło się winobranie - ogłosił związek rolników. Tegoroczne zbiory z powodu pogodowych anomalii, głównie rekordowej suszy, są jednymi z najmniejszych w ciągu ostatnich 70 lat. Wina będzie o jedną czwartą mniej niż...

- Maleją zarówno ceny terenów uprawnych, jak i grono osób chętnych do ich kupna. Dodatkowo przybywa hodowców bydła, którzy z uwagi na braki paszy i wody poszukują nabywców na swoje zwierzęta - powiedział Monteiro.

Jeszcze w listopadzie portugalski rząd ma uruchomić regularne dostawy wody koleją do regionów objętych suszą ekstremalną. Pierwszy transport ma trafić do dystryktu Viseu w środkowej części kraju, gdzie wody w zbiornikach wystarczy do połowy grudnia.

Do obecnej suszy w Portugalii przyczynił się wyjątkowo upalny i suchy październik. Średnia temperatura powietrza była wtedy aż o 5 stopni Celsjusza wyższa od średniej rocznej, notowanej od 1931 r.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!