Rolnicy bronią oryginalnej pizzy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Sylwia Wysocka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2017,11:40 Aktualizacja: 23-02-2017,12:05
A A A

Na świecie pizza serwowana jest z dodatkami, które są nie do przyjęcia i niszczą jej oryginalny smak - alarmują włoscy rolnicy. Tak zareagowali na polemikę, jaką wywołał prezydent Islandii, który stwierdził, że należałoby prawnie zakazać pizzy z ananasem.

Pizza hawajska z ananasem to jeden z wielu rodzajów zamieszczonych na "czarnej liście" przez związek rolników Coldiretti. Farmerzy wymienili również takie warianty, jak pizza z bananami, o smaku curry, z karmelem, z mięsem kangura i hipopotama.

włochy, oliwa, oliwa z pierwszego tłoczenia, związek rolników Coldiretti, Maurizio Martina

We Włoszech bronią krajowej oliwy. Nie chcą podróbek i oszustów

Czwartek jest we Włoszech dniem krajowej oliwy z pierwszego tłoczenia. Ta inicjatywa producentów przy wsparciu ministerstwa rolnictwa ma na celu obronę produktu najwyższej jakości przed podróbkami, oszustwami i zalewem taniej oliwy z...

Prężna włoska organizacja zauważyła, że w skali globalnej sektor pizzerii, piekarzy i producentów pizzy, zanotował w zeszłym roku obroty w wysokości 100 miliardów euro. Duża jego część, twierdzi rolniczy związek, uderza we włoską gastronomię i oryginalną pizzę.

Wydany komunikat jest nawiązaniem do słów prezydenta Islandii Gudniego Johannessona, który skrytykował podawanie pizzy z ananasem, wywołując dyskusję z udziałem tysięcy internautów w wielu krajach.

Coraz częściej, jak mówią włoscy rolnicy, dodatki, z jakimi podawana jest pizza, nie mają z nią nic wspólnego. Zauważyli, że na świecie można zjeść ten słynny wypiek z owocami egzotycznymi, z insektami czy ze słodyczami, takimi jak marshmallow, czyli amerykańska słodka pianka z cukru, żelatyny i wody.

Należy chronić oryginalną włoską pizzę - oświadczyli działacze Coldiretti. Przypomnieli, że Włochy zabiegają o wpisanie neapolitańskiej sztuki jej wypieku na listę niematerialnego światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu