Rolnictwo i energetyka w Czarnogórze szansą dla polskiego biznesu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Cedro PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
23-07-2015,9:20 Aktualizacja: 23-07-2015,9:39
A A A

Rolnictwo, zielone technologie, transport i turystyka to perspektywiczne branże do inwestowania w Czarnogórze dla polskiego biznesu - oceniła wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk, która w środę wzięła udział w forum gospodarczym w Podgoricy.

Wiceszefowa MSZ odpowiedzialna za dyplomację ekonomiczną towarzyszy ministrowi spraw zagranicznych Grzegorzowi Schetynie podczas wizyty w Czarnogórze. W Podgoricy obecni są też przedstawiciele polskiego biznesu.

Brazylijski rynek szansą dla polskiego sektora rolno-spożywczego?

Polsko-brazylijskie relacje handlowe wchodzą w nowy etap. Potwierdził to wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński podczas spotkaniu z wicegubernatorem stanu Goías, José Elitonem de Figuerêdo. Piechociński...
Poszukiwanie obszarów współpracy pomiędzy Polską a Czarnogórą to cel porozumienia o współpracy w zakresie dyplomacji ekonomicznej, które zostanie podpisane w środę.

Porozumienie "ma na celu identyfikowanie możliwości bliższej współpracy zarówno pomiędzy instytucjami, administracją, ale też działania, które mogłyby umożliwić lepszy kontakt pomiędzy przedsiębiorstwami" - mówiła Kacperczyk polskim i czarnogórskim dziennikarzom.

Według niej atrakcyjne dla Polski branże w Czarnogórze to przede wszystkim rolnictwo i energetyka. Wiceszefowa MSZ zaznaczyła, że Polska może podzielić się zielonymi technologiami z Czarnogórą, która obecnie wdraża strategię rozwoju energetyki odnawialnej.

Jak podkreśliła Kacperczyk, do Podgoricy przyjechali także przedstawiciele realizowanego przez Ministerstwo Środowiska programu GreenEvo.

"Chcemy nawiązać współpracę z partnerami z Czarnogóry zarówno systemowo-instytucjonalną w zakresie ochrony środowiska, ale też podzielić się technologiami w energetyce odnawialnej, którymi dysponujemy" - zaznaczyła wiceszefowa MSZ.

Algieria obiecującym rynkiem dla naszych produktów

Jest szansa, że polska żywność w jeszcze większej ilości niż jest to obecnie będzie eksportowana do Algierii. Nowe szlaki handlowe przeciera rządowa delegacja. Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, który do 5 marca przebywa...
GreenEvo Akcelerator Zielonych Technologii jest projektem resortu środowiska. Ma na celu globalną promocję polskiej myśli technicznej w zakresie innowacyjnych technologii środowiskowych.

Powstał w związku z organizowanym przez Polskę w 2008 r. szczytem klimatycznym ONZ. Priorytetem programu jest dostarczanie polskich technologii na rynki zagraniczne.

Według Kacperczyk zainteresowanie polskich spółek budzą także planowane przez Czarnogórę inwestycje w infrastrukturę i transport. Na rynku czarnogórskim obecne są również firmy kosmetyczne. Atrakcyjna jest też prężnie rozwijająca się w Czarnogórze branża turystyczna.

Według czarnogórskiej izby handlowej w zeszłym roku wymiana handlowa pomiędzy Polską a Czarnogórą wyniosła 24 mln euro, a w roku obecnym jest już o 20 proc. wyższa. Od 2007 r. Polska zainwestowała w Czarnogórze 52 mln euro.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj