Putin zachęca Białoruś do zwiększenia dostaw żywności do Rosji

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-06-2016,10:30 Aktualizacja: 09-06-2016,11:00
A A A

Władimir Putin, prezydent Rosji powiedział w Mińsku, że Białoruś może kierować na rynek rosyjski więcej produktów rolnych. Jak dodał, jego kraj chce otrzymywać produkty białoruskie, a nie przewożone tranzytem towary objęte rosyjskim embargiem.

- Trzeba wykorzystać obecną sytuację, żeby rozszerzyć swoją produkcję, w tym na potrzeby rynku rosyjskiego. Jeśli dziś tego nie zrobimy, a będziemy przepuszczać na swój rynek produkty objęte sankcjami, producentom białoruskim trudno będzie opanować rynek rosyjski - podkreślił Putin.

wołowina, embargo rosyjskie, bydło mięsne, eksport

Rosja zniesie embargo na import wołowiny?

Wołowina znajduje się na liście produktów, których europejscy producenci nie mogą eksportować do Rosji. Być może wkrótce się to zmieni. Jak informuje TVP 1 rosyjski rząd zamierza złagodzić warunki embarga nałożonego w sierpniu...

Rosyjski prezydent gościł w Mińsku na Forum Regionów i spotkał się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką. Putin wskazał, że obroty handlowe między krajami zmniejszyły się w zeszłym roku, jeśli chodzi o ich wartość, jednak fizyczna wielkość wymiany wzrosła. Eksport z Białorusi do Rosji wzrósł o 4,4 procent. Połowa białoruskiego eksportu, jak zaznaczył Putin, jest kierowana do Rosji.

Rosyjscy ekonomiści oceniają, że mimo wprowadzonego przez Rosję, w odpowiedzi na sankcje zachodnie, embarga na żywność z UE, część produktów nim objętych trafia na rosyjski rynek okrężnymi drogami.

Kraje takie jak Białoruś, należące do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, nie przyłączyły się do rosyjskiego embarga. Rosja pod koniec zeszłego roku zaostrzyła kontrolę owoców i warzyw wwożonych z Białorusi, a pochodzących z krajów pozaeuropejskich (np. Maroka czy Izraela). Według strony rosyjskiej certyfikaty reeksportowe wydawane były przez Białoruś na podstawie sfałszowanych certyfikatów.

Według danych rosyjskiego urzędu statystycznego Rosstat dostawy owoców z Białorusi do Rosji wzrosły o 50 proc. w ciągu 11 miesięcy 2015 roku w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku. Dostawy ryb wzrosły o 79 procent, a produktów mlecznych o 30 procent.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu