Przez glifosat nie powstanie koalicja? Minister nadużył zaufania

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Jacek Lepiarz PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-11-2017,12:20 Aktualizacja: 28-11-2017,12:40
A A A

Zgoda na przedłużenie licencji na glifosat, wyrażona wbrew stanowisku SPD przez Christiana Schmidta, niemieckiego ministra rolnictwa z CSU zakłóciła relacje między chadekami i socjaldemokratami przed podjęciem rozmów o koalicji.

Wiceprzewodniczący SPD Ralf Stegner uznał decyzję w sprawie glifosatu za "prawdziwy cios". Ponieważ partia sygnalizowała wcześniej negatywne stanowisko, Schmidt powinien był - jego zdaniem - wstrzymać się od głosu podczas głosowania w Brukseli.

glifosat, monsanto, szkodliwość glifosatu, licencja na stosowanie glifosatu, Vytenis Andriukaitis, herbicyd Roundup

Licencja na stosowanie glifosatu przedłużona. Polska głosowała "za"?

Państwa członkowskie UE zagłosowały za odnowieniem licencji na stosowanie wywołującego kontrowersje aktywnego składnika środków chwastobójczych, glifosatu - podała Komisja Europejska. - Głosowanie pokazuje, że jak wszyscy chcą, to...

- SPD zadaje sobie pytanie, czy kanclerz Angela Merkel wiedziała wcześniej o decyzji Schmidta - powiedział Stegner we wtorek w wywiadzie dla telewizji ARD. Polityk nazwał postępowanie ministra rolnictwa "nadużyciem zaufania".

W najbliższy czwartek liderzy CDU, CSU i SPD spotkają się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Chcąc uniknąć przedterminowych wyborów, prezydent namawia chadeków i socjaldemokratów do kontynuowania istniejącej od 2013 roku koalicji.

Państwa UE zagłosowały w poniedziałek za odnowieniem licencji na stosowanie glifosatu, wywołującego kontrowersje aktywnego składnika środków chwastobójczych. Sprawa ciągnęła się od dłuższego czasu, bo kraje były mocno podzielone.

W poniedziałek znalazła się jednak wystarczająca większość, żeby umożliwić podjęcie decyzji. 18 państw, w tym Niemcy, głosowało za przyjęciem propozycji KE w sprawie przedłużenia licencji na 5 lat, 9 było przeciw i jeden wstrzymał się od głosu. 10-letnia licencja na stosowanie glifosatu wygasa z końcem roku.

Glifosat to substancja wykorzystywana zwłaszcza w środkach chwastobójczych, dostępna na rynku od ponad 40 lat. Produkuje go koncern Monsanto i wykorzystuje we flagowym produkcie - herbicydzie Roundup. W Polsce są dziesiątki produktów zawierających glifosat.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj