Piekarze proszą o ograniczenie wywozu produktów zbożowych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-03-2020,13:10 Aktualizacja: 30-03-2020,13:20
A A A

Wzrost cen pszenicy doprowadzi do podwyżki stawek pieczywa nawet o 15-20 proc. - prognozują ukraińskie stowarzyszenia piekarzy i młynarzy, które chcą wprowadzenia czasowego ograniczenia eksportu produktów zbożowych.

We wspólnym oświadczeniu Ogólnoukraińskie Stowarzyszenie Piekarzy i stowarzyszenie Młynarze Ukrainy oceniają, że sytuacja na krajowym rynku zboża jest krytyczna: rosną ceny pszenicy m.in. w związku ze wzrostem popytu na rynkach zewnętrznych i przez czynniki sezonowe.

rosja, nasiona zbóż, eksport zbóż, pszenica, jęczmień

Ministerstwo rolnictwa proponuje limit na eksport zboża

Rosyjskie ministerstwo rolnictwa proponuje wprowadzenie od 1 kwietnia do 30 czerwca limitu na eksport zboża w wysokości 7 mln ton. Ograniczenie nie obowiązywałoby nasion zbóż. "Ministerstwo przy udziale największych krajowych...

Stowarzyszenia zwracają też uwagę na zwiększony popyt na pieczywo w sklepach detalicznych o 30-40 proc. co ma związek z nastrojami społecznymi wynikającymi z epidemią koronawirusa.

"Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu dni średnia cena pszenicy drugiej i trzeciej klasy wzrosła o 400-500 hrywien za tonę (59-74zł). Taki wzrost cen już w najbliższej przyszłości doprowadzi do wzrostu cen mąki wszystkich rodzajów o 500-600 hrywien za tonę. Jako że mąka w koszcie własnym sprzedaży chleba stanowi ponad 40 proc., to podwyżka ceny tego towaru pierwszej potrzeby dla obywateli o 15-20 proc. jest praktycznie faktem dokonanym" - podkreślono.

Organizacje zwróciły się do władz o pomoc w utrzymaniu obecnego poziomu cen. Wśród możliwych kroków w tym kierunku wymieniono wprowadzenie czasowego ograniczenia eksportu produktów zbożowych na okres obowiązujących w kraju obostrzeń związanych z koronawirusem.

"Zdajemy sobie sprawę, że taki krok może wywołać niezadowolenie u części eksporterów, dlatego jesteśmy gotowi do przedstawienia szczegółowych propozycji dotyczących mechanizmu regulowania tej kwestii w ramach krajowego sztabu antykryzysowego ds. przeciwdziałania pandemii (...)" - dodano.

trzoda chlewna, wieprzowina, pandemia koronowirusa, ksg agro

Cena wieprzowiny na Ukrainie wzrosła o ponad 20 procent

Tylko w ciągu trzech tygodni marca wzrost cen żywych świń na ukraińskim rynku przekroczył 20 procent - od 40 do 50 hrywien (6,05 zł - 7,56 zł) za kilogram. - Do początku lata jednak ceny pozostaną na obecnym poziomie - prognozuje Siergiej Kasjanow,...

W czwartek Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe zaalarmowało, że skutki ograniczenia eksportu zboża na okres obowiązujących w związku z Covid-19 obostrzeń byłyby katastrofalne dla krajowego sektora rolnego.

- Jakiekolwiek ograniczenia eksportu zboża z Ukrainy miałyby katastrofalne skutki po pierwsze dla rolnictwa kraju (jako że konsumujemy niewielką część zebranego zboża, doprowadziłoby to do zmniejszenia wysiewu, a to oznacza spadek zbiorów), więc też dla całej gospodarki kraju - zaznaczył Mykoła Horbaczow, prezes stowarzyszenia.

Taras Kaczka, wiceminister rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa, przedstawiciel handlowy Ukrainy zapowiedział, że kraj nie będzie ograniczać eksportu żywności w związku z pandemią. - Jeśli chodzi o drób, zboże, olej roślinny oraz inne towary, w eksporcie których Ukraina jest światowym liderem, takiego zakazu nie będzie pod żadnym warunkiem - powiedział polityk.

Według ministerstwa rozwoju gospodarczego w 2019 roku zbiory zboża na Ukrainie wyniosły 75 mln ton, z czego 54 mln ton wyeksportowano. Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe zaalarmowało, że skutki ograniczenia eksportu zboża na okres obowiązujących w związku z Covid-19 obostrzeń byłyby katastrofalne dla sektora rolnego. W 2019 roku zbiory ziarna wyniosły 75 mln ton, z czego 54 mln ton wyeksportowano.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu