Ogromne pożary w Hiszpanii

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2022,13:05 Aktualizacja: 17-08-2022,13:13
A A A

Według wstępnych szacunków rządu Hiszpanii w tym roku w kraju spłonęło blisko 169 tys. hektarów lasów i nieużytków rolnych, czyli o ponad trzy razy więcej, niż wynosi średnia z ostatnich 10 lat w okresie styczeń-lipiec.

Tymczasem według dziennika “El Periodico de Espana” skala zniszczeń szybko rośnie, bo tylko w pierwszej połowie sierpnia ogień strawił blisko 30 tys. ha łąk i lasów.

We wtorek największe pożary szalały we wschodniej i północno-wschodniej Hiszpanii. Najgroźniej jest w gminie La Vall d'Ebo, w prowincji Alicante, gdzie spłonęło już ponad 10 tys. ha lasów i nieużytków rolnych. Ewakuowano ponad 2000 osób.

Gazeta "El Diario" odnotowuje, że w związku z nawracającą co roku plagą pożarów władze prowincji Barcelona zdecydowały się na wykorzystanie owiec i kóz do działań prewencyjnych. Zwierzęta wypasane są między kompleksami leśnymi i, zjadając rosnącą tam wysuszoną trawę, przeciwdziałają pojawieniu się żywiołu lub jego szybkiemu przemieszczaniu się.

W sumie na terenie tej położonej w północno-wschodniej Hiszpanii prowincji pasie się blisko 300 owiec i kóz w ramach prewencyjnego oczyszczania terenu.

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu