Od stycznia do września przez rumuński port w Konstancy wyeksportowano 10,5 mln ton ukraińskiego zboża

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
18-10-2023,8:30 Aktualizacja: 18-10-2023,8:35
A A A

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku przez rumuński port w Konstancy nad Morzem Czarnym przetransportowano 10,5 mln ton ukraińskiego zboża – poinformowała we wtorek agencja Reutera. Szlak przez Rumunię jest kluczowy dla ukraińskiego eksportu produkcji rolnej w związku z rosyjską blokadą.

Port handlowy w Konstancy pozostaje głównym szlakiem dla tranzytu ukraińskiego zboża po tym, gdy Rosja wycofała się w lipcu br. z umowy zbożowej, umożliwiającej eksport produkcji rolnej z tego kraju przez porty czarnomorskie Ukrainy.

Większa przepustowość szlaków tranzytu

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy przez Konstancę przeszło 9,2 mln ton zboża, a w 2022 roku – 8,6 mln. Oprócz tego zboże jest eksportowane także przez mniejsze rumuńskie porty na Dunaju, takie jak Gałacz. W sumie miesięcznie przez Rumunię udaje się wywieźć tranzytem około 2 mln ton produkcji rolnej z Ukrainy - zauważył Reuters.

grzyby, zbieranie, podkarpacie, lasy, rumuni, obcokrajowcy, policja

Znowu najazd grzybiarzy z Rumunii. Auta pełne pustych skrzynek i sprzętu do biwakowania

W lasach na Podkarpaciu pojawili się po raz kolejny masowo zagraniczni grzybiarze. Ich działalność trafiła pod lupę służb. Okazało się, że przybysze z Rumunii nie zawsze przestrzegają polskiego prawa. Od kilku lat temat rumuńskich amatorów...

Władze w Bukareszcie zapowiedziały zwiększenie przepustowości szlaków tranzytowych przez Rumunię do 4 mln ton miesięcznie do końca br. Mają otrzymać na ten cel także wsparcie z Komisji Europejskiej, które przeznaczą na rozbudowę infrastruktury.

Wywieźli 27 mln ton płodów rolnych

Reuters podkreślił, że szlak przez Dunaj jest bardzo ważny dla Ukrainy. Po wycofaniu się z umowy zbożowej Rosja rozpoczęła zmasowane ataki na ukraińskie porty dunajskie, by uniemożliwić Ukrainie eksport produkcji rolnej. Do tranzytu szlakiem czarnomorskim przez Rumunię eksporterzy używają także tras lądowych – samochodowych i kolejowych. Ogółem przez Rumunię wywieziono od początku pełnoskalowej inwazji ponad 27 mln ton ładunków z ukraińską produkcją rolną.

Podczas wizyty w Bukareszcie w ubiegłym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że wkrótce ma zostać uruchomiony jeszcze jeden "korytarz" do Rumunii, prowadzący przez terytorium Mołdawii.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu