Niemieccy hodowcy drobiu chcą wzrostu cen skupu w następstwie suszy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, Przemysław Olszewski | olszewski@rpt.pl
05-08-2018,20:00 Aktualizacja: 05-08-2018,20:33
A A A

Producenci brojlerów zza naszej zachodniej granicy oczekują podwyższenia cen skupu w sytuacji, gdy mieszanki paszowe coraz bardziej drożeją w efekcie wywołanego suszą wzrostu cen zbóż - poinformował w piątek na swej stronie internetowej niemiecki miesięcznik rolniczy.

Jak podaje Centralny Związek Niemieckiego Drobiarstwa (ZDG), ceny pszenicy, będącej głównym składnikiem pasz dla kurcząt i indyków, są obecnie o około 25 proc. wyższe niż rok temu, a tendencja ich wzrostu utrzymuje się nadal.

- Nie może jednak być tak, że tylko hodowcy i dostawcy na rynek odczują skutki zwiększonych kosztów - i to spowodowanych anomaliami pogodowymi, na które nikt nie ma wpływu - oświadczyli wiceprezesi ZDG Thomas Storck i Rainer Wendt. Pierwszy z nich stoi na czele niemieckiego związku hodowców indyków, a drugi jest przewodniczącym niemieckiego związku chłopskich hodowców kurcząt.

Obaj domagają się solidarności również od branży handlu artykułami spożywczymi. - Żądamy od handlu, by odpowiednio zwiększył płatności za skup. Także konsumenci powinni być gotowi płacić za mięso drobiowe więcej - zaznaczyli wiceszefowie ZDG.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!