MSZ Ukrainy: antyukraińskie akcje w Polsce naruszają zasady solidarności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
17-02-2024,6:45 Aktualizacja: 16-02-2024,21:53
A A A

Antyukraińskie akcje w Polsce, obok blokady polsko-ukraińskiej granicy, szkodzą ukraińskiej gospodarce, ale też naruszają zasady ukraińsko-polskiej solidarności – oświadczył w piątek rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko.

„Najnowszymi przykładami były szczególnie skrajne zjawiska – zniszczenie ukraińskiego zboża na granicy i demonstracja rolników we Wrocławiu z antyukraińskimi hasłami” – oznajmił Nikołenko.

Jak podkreślił, Ukraińcy płacą życiem, aby polskie i inne europejskie miasta żyły w pokoju. „Nie należy o tym zapominać ani uważać tego za powinność” – podkreślił.

przejście graniczne, granica, zboże, ciężarówki

Policja wyjaśnia szczegóły wysypania zboża z ukraińskich tirów przed Dorohuskiem

Policja wyjaśnia szczegóły zdarzenia, do którego doszło w niedzielę przed granicą z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie).Według ustaleń, protestujący rolnicy zatrzymali trzy ukraińskie ciężarówki i wysypali zboże na jezdnię. O...

Zaznaczył, że próby osłabienia gospodarki Ukrainy radykalnymi lub nierynkowymi metodami będą podkopywać zdolność kraju do powstrzymywania rosyjskiej agresji i stworzą dodatkowe zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski i jej dobrobytu.

„Ukraińska strona zawsze występowała za konstruktywnym podejściem do rozwiązywania problemów związanych z tranzytem ukraińskiego zboża i handlu. Oczekujemy, że podobnym zasadom będą też hołdować władze Polski, również w sprawach skutecznego przeciwdziałania bezprawnym działaniom przeciw ukraińskim ładunkom i odpowiedniego reagowania na retorykę, która szkodzi stosunkom dwustronnym” - zaznaczył Nikołenko.

MSZ wyraziło przekonanie, że próby zachwiania fundamentem solidarności miedzy Ukrainą i Polską oraz ich narodami nie zakończą się sukcesem. „Ukraina jest zdecydowana umacniać stosunki przyjaźni i wzajemnego szacunku z Polską, z którą łączy ją wspólna europejska przyszłość” – dodał Nikołenko.

Poleć
Udostępnij