Ministrowie rolnictwa będą rozmawiali na temat jakości żywności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Małgorzata Wyrzykowska PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2017,8:05 Aktualizacja: 21-09-2017,8:13
A A A

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uczestniczył w środę w otwarciu Krajowej Wystawy Rolnictwa i Żywności HUNGEXPO w Budapeszcie. W czwartek weźmie udział w spotkaniu ministrów rolnictwa V4 w rozszerzonym formacie.

Jurgiel powiedział PAP, że zasadniczym celem jego przyjazdu na Węgry jest udział w spotkaniu ministrów rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii w Wyszehradzie.

Jak podkreślił, podczas obrad zostanie poruszonych kilka kwestii.

zakupy, żywność, podwójne standardy jakości żywności, Rumunia

Te same produkty w Niemczech i w Polsce mają inny skład

Gdy Komisja Europejska przedstawi założenia nowych aktów prawnych dot. jakości żywności, Polska będzie aktywnie uczestniczyć w procesie legislacyjnym - powiedział PAP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Minister odniósł się do...

Jedną z nich jest problem różnicowania przez dostawców jakości produktów spożywczych w zależności od kraju, do którego trafiają, a inną "globalne wyzwania dla rolnictwa i polityki żywnościowej", związane m.in. z liberalizacją i "warunkami, które są nierówne często, bo u nas wymaga się zachowania norm środowiskowych, a w innych częściach świata różnie z tym bywa i to musi być uregulowane".

Będzie także omawiana węgierska inicjatywa w ramach programu Horyzont 2020, BIOEAST, dotycząca współpracy Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce. - Chcemy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu - zadeklarował Jurgiel.

Słowacja, żywność gorszej jakości, żywność, wstrzymanie importu produktów spożywczych

Słowacja grozi wstrzymaniem importu żywności

Słowacja zagroziła we wtorek wstrzymaniem importu produktów spożywczych o jakości gorszej niż ich odpowiedniki sprzedawane w takich samych opakowaniach w innych państwach, jeśli Komisja Europejska nie podejmie bardziej zdecydowanych działań...
Zostanie też poruszona tematyka energii odnawialnej po 2020 roku, w tym wniosku Komisji Europejskiej w sprawie dyrektywy RED II w sprawie odnawialnych źródeł energii.

Podczas spotkania przewidziane jest również uzgodnienie i przyjęcie dwóch wspólnych deklaracji: w sprawie dyrektywy o energii odnawialnej po 2020 roku oraz w sprawie inicjatywy BIOEAST.

Jurgiel przebywa na Węgrzech z dwudniową wizytą na zaproszenie węgierskiego ministra rolnictwa Sandora Fazekasa.

Mottem tegorocznej wystawy HUNGEXPO, w której bierze udział ponad tysiąc wystawców, są "skarby Basenu Karpackiego", a jej gościem honorowym jest Japonia. Z tego względu podczas uroczystości otwarcia wystąpił m.in. zespół japońskich bębniarzy.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!