Łotwa. Sejm zdecydował o zakazaniu importu produktów rolnych z Rosji i Białorusi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Natalia Dziurdzińska PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2024,8:15 Aktualizacja: 23-02-2024,8:19
A A A

Łotewski Sejm (Saeima) zdecydował w czwartek o wprowadzeniu zakazu importu na Łotwę produktów rolnych pochodzących z Rosji i Białorusi, w tym przez kraje trzecie. Łotwa jest pierwszym państwem w UE wprowadzającym takie przepisy - zaznacza portal LSM.

Obostrzenia wejdą w życie po podpisaniu ich przez prezydenta Edgarsa Rinkeviczsa. Zakaz importu produktów spożywczych i pasz ma obowiązywać do 1 lipca 2025 roku i w razie potrzeby może zostać przedłużony. Restrykcje nie dotyczą tranzytu.

Łotwa jako kraj sąsiadujący z Rosją dąży do jak najszybszego zerwania stosunków gospodarczych z państwem będącym agresorem, by chronić swoje bezpieczeństwo - podkreślono w dokumencie. "Łotwa musi zrobić wszystko, co w jej mocy, by utrzymać pokój i międzynarodowe bezpieczeństwo. Łotwa będzie wspierać Ukrainę do jej zwycięstwa" - napisano w preambule, cytowanej przez agencję LETA.

Wiceprzewodnicząca Sejmu Łotwy Zanda Kalnina-Lukaszevica oceniła w niedawnej rozmowie z PAP, że kupowanie zboża z Rosji to wkład w rosyjską machinę wojenną i zapowiedziała, że Ryga będzie zachęcać inne kraje do podjęcia analogicznej decyzji o zakazie importu.

W ubiegłym roku Łotwa importowała prawie 424 tys. ton produktów zbożowych z Rosji, o ok. 60 proc. więcej niż rok wcześniej - podaje LETA. Według łotewskiego resortu rolnictwa Łotwa w ubiegłym roku była drugim w UE – po Hiszpanii – największym importerem żywności z Rosji.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu