Litwini stawiają na kozy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aleksandra Akińczo PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
07-01-2017,8:10 Aktualizacja: 07-01-2017,8:21
A A A

Dyrekcja litewskiego Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej chce "zatrudnić" kozy, które mają chronić tamtejsze wydmy, należące do największych w Europie, przed porastaniem roślinnością.

Litewskie media informują, że dyrekcja parku zwróciła się do ministerstwa środowiska o przyznanie na ten cel 10 tys. euro.

dzik asf świnie

Kolejne potwierdzone przypadki ASF na Litwie

Afrykański pomór świń (ASF) został stwierdzony u trzech sztuk dzików na Litwie, w regionach Kupiskis oraz w okolicach Kowna. Zakażone sztuki zostały znalezione w zeszłym tygodniu. Pierwszy przypadek ASF stwierdzono u dzika 11 maja w...
Na najwyższych wydmach Mierzei Kurońskiej, zwanych Martwymi i liczących ponad 50 metrów wysokości, już się rozpoczęły prace nad usuwaniem niskiej roślinności i drzewek.

Jak zaznacza dyrektor parku Auszra Feres, "po oczyszczeniu, trzeba będzie zadbać o to, by wydmy ponownie nie porastały i będzie to praca dla kóz".

Mierzeja Kurońska to wąski, prawie 100-kilometrowy półwysep w postaci piaszczystego wału, który oddziela Zalew Kuroński od otwartego Morza Bałtyckiego.

Mierzeja jest podzielona między Litwę i Rosję (obwód kaliningradzki). W 2000 r. Mierzeja Kurońska została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do zwiedzania wydm są wyznaczone specjalne szlaki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement