Krowy pod specjalną kontrolą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2015,11:20 Aktualizacja: 06-03-2015,11:42
A A A
Specjaliści z francuskiego instytutu Biopic opracowali "biochipy", które po wszczepieniu do organizmu zwierzęcia będą regularnie przesyłać informacje o stanie ich zdrowia na smartfony rolników.
 
Wszczepiane krowom miniaturowe elektroniczne urządzenia mają nieustannie kontrolować ich zdrowie oraz na przykład uprzedzać hodowcę, kiedy zwierzę ma się cielić.

W tym celu "biochipy" będą m.in. na bieżąco mierzyć zwierzętom temperaturę oraz sprawdzać poziom glukozy we krwi, która jednocześnie ma dostarczać energii wszczepionym urządzeniom. 
 
Na wyświetlaczu smartfona rolnika będą się natychmiast wyświetlać - w razie potrzeby - ostrzeżenia. Raz dziennie dostanie też regularny bilans stanu zdrowia wszystkich swoich krów. 
 
- Rewolucja technologiczna trwa i nic nie zapowiada, żeby to się zmieniło. Nasze społeczeństwo jest coraz bardziej zdigitalizowane, coraz więcej czynności wykonujemy za pomocą smartfonów, tabletów czy po prostu online - komentuje Artur Sadowski, CEO SerwerSMS.pl
 
- SMS-y z potwierdzeniami przelewów, zakupy w sklepach internetowych to już standard. Procesy biznesowe są z kolei coraz bardziej zautomatyzowane, dzięki czemu możliwa jest znaczna optymalizacja kosztów. Dlaczego więc nie zaimplementować takich rozwiązań w rolnictwie? Przecież, aż 71 proc. polskich gospodarzy korzysta z internetu - dodaje.
 
Podobne rozwiązania mają być niebawem zastosowane przy hodowli innych zwierząt. 
 
- Rolnicy nie odstają od innych grup zawodowych jeśli chodzi o wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Wręcz przeciwnie - nowoczesnych systemów i maszyn używa większość dużych gospodarstw. Innowacyjne zastosowanie dobrze znanej od lat technologii udowadnia tylko, że potencjał niektórych narzędzi jest niewyczerpany i ograniczony jedynie przez ludzką kreatywność - podsumowuje Daniel Zawiliński, CMO SerwerSMS.pl
Poleć
Udostępnij
Skomentuj