Kolejna odsłona handlowej wojny? Zakaz wjazdu dla produktów mlecznych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wróbel PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2018,12:45 Aktualizacja: 23-02-2018,13:01
A A A

Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) podała, że wprowadzi od 26 lutego czasowy zakaz sprowadzania z Białorusi części produktów mlecznych z powodu zastrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa tej żywności.

Zakaz obejmuje mleko i śmietanę sprowadzane w cysternach, serwatkę w takiej formie oraz serwatki skoncentrowane i w proszku. Restrykcjami objęto też koncentraty białka mleka, mleko i śmietanę w proszku oraz mleko zagęszczone.

rosyjskie embargo na wieprzowinę, ue-rosja, handel wieprzowiną, wieprzowina, Światowa Organizacja Handlu

Unia chce od Rosji odszkodowania za embargo na wieprzowinę

Unia Europejska będzie dążyć do odzyskania miliardów euro, które utraciła w wyniku wprowadzenia na początku 2014 r. przez Rosję zakazu importu wieprzowiny z Europy - pisze portal "Politico". Sprawa może trafić do arbitrażu....

Ograniczenia będą obowiązywać do czasu, gdy strona rosyjska przeprowadzi rozmowy ze służbami weterynaryjnymi Białorusi i kwestie związane z bezpieczeństwem tej żywności zostaną uregulowane - zapowiedział Rossielchoznadzor.

Urząd ogłosił ponadto, że w 2017 roku 63 proc. przypadków naruszeń przepisów weterynaryjno-sanitarnych ujawnionych w żywności z Białorusi przypadło właśnie na produkty mleczne. Rosyjskie służby uznały, że 55,6 proc. tych produktów zawierała pozostałości substancji zakazanych i szkodliwych.

Źródło w jednym z dużych zakładów żywności w Rosji w rozmowie z dziennikiem "Kommiersant" oceniło decyzję Rossielchoznadzoru jako bezprecedensową. Wskazało, że znaczna część rosyjskich producentów słodyczy i produktów mlecznych potrzebuje białoruskiego mleka w proszku, ponieważ nie ma w Rosji surowca odpowiedniej jakości.

90 proc. produktów mlecznych sprowadzanych przez Rosję pochodzi z Białorusi.
 

Poleć
Udostępnij