Jurgiel chce koordynatora do spraw ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-11-2019,12:30 Aktualizacja: 12-11-2019,12:34
A A A

Do Komisji Europejskiej trafi wniosek o powołanie koordynatora do spraw afrykańskiego pomoru świń przy komisarzu rolnictwa. Złoży go Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa.

O sprawie pisze wtorkowa "Rzeczpospolita", która zaznacza, że jest to informacja nieoficjalna. Sam europoseł nie potwierdził tej informacji i odmówił dziennikowi rozmowy na ten temat.

przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW

Liczba przypadków ASF zamiast maleć rośnie

Główny lekarz weterynarii poinformował 4 listopada o wystąpieniu 51 przypadków afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Przypadki ASF u dzików nr 2019/1837-2019/1887 zostały potwierdzone na podstawie wyników badań otrzymanych...

Zapytany o ocenę tego pomysłu, resort rolnictwa twierdzi, że go popiera. - W świetle obecnej sytuacji epizootycznej powołanie unijnego konsultanta ds. ASF przy komisarzu rolnictwa w Komisji Europejskiej minister uważa za zasadne i taką inicjatywę będzie wspierał – informuje Małgorzata Książyk, dyrektor biura prasowego ministerstwa.

Komisja Europejska powołuje czasem koordynatorów do nadzorowania szczególnie istotnych międzynarodowych zadań, jest np. koordynator do spraw zwalczania terroryzmu". Dodaje, że nie jest to jednak bardzo popularne rozwiązanie.

W ocenie "Rz" pikanterii wniosku o powołanie koordynatora ds. ASF dodaje fakt, że Krzysztof Jurgiel złożył dymisję, prawdopodobnie uprzedzając w ten sposób swoje odwołanie. Jedną z głównych przyczyn było rosnące niezadowolenie z niskiej skuteczności zwalczania ASF, zwłaszcza we wschodnich regionach Polski.

Gazeta przypomina, że komisarzem ds. rolnictwa we właśnie formującej się Komisji Europejskiej będzie Polak Janusz Wojciechowski, poprzednio europoseł PiS.

Zwraca uwagę, że ASF wpływa już na światowe rynki. Zablokował eksport wieprzowiny Polsce, Litwie, Łotwie, Estonii, Czechom (jako jedyni zwalczyli wirusa), Węgrom, Rumunii i Belgii.

Co gorsza, od sierpnia czyni wręcz spustoszenia w Chinach, gdzie liczba świń spadła o ponad 30 proc., a wieprzowina tylko w sierpniu podrożała o 46,7 proc. W efekcie Pekin zwiększył import mięsa z Unii Europejskiej o 45 proc. (do lipca). To przyśpieszyło wzrost jego cen w Europie.
 

  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu