Jedzą najwięcej substytutów mięsa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Pawluszek PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2021,8:45 Aktualizacja: 12-05-2021,8:48
A A A

Mieszkańcy Holandii konsumują najwięcej zamienników mięsa ze wszystkich Europejczyków - wynika z badań ufirmy Nielsen. Łączna wartość rynku produktów wegetariańskich na Starym Kontynencie wynosi 3,6 miliarda euro.

Badanie zostało zlecone przez organizację ProVeg, która zajmuje się promocją jedzenia produktów roślinnych i opowiada się za zmniejszeniem globalnego spożycia produktów pochodzenia mięsnego o 50 proc. do 2040 roku.

produkcja mięsa, reklama mięsa czerwonego, janusz wojciechowski

Mięso na cenzurowanym? UE nie planuje zakazu produkcji

Unia Europejska nie planuje zakazania produkcji mięsa – zapewniają przedstawiciele Komisji Europejskiej podczas rozmów o przyszłości rynku żywnościowego. Dyskusja o produkcji zwierzęcej jest nakręcana przede wszystkim przez...

Na potrzeby badań w ciągu ostatnich 3 lat Nielsen śledził całkowitą sprzedaż supermarketów w 11 krajach. W każdym z badanych państw zmierzono także wzrost spożycia warzyw. Tutaj zanotowano wzrost aż o 49 proc.

Ze wszystkich badanych krajów Holendrzy wydają najwięcej pieniędzy na substytuty warzyw (około 17 euro na osobę), a także jedzą najwięcej substytutów mięsa - 870 gramów na osobę.

Rzecznik ProVeg Pablo Moleman ocenia, że Holandia jest doskonale przygotowana do obsługi europejskiego rynku substytutów mięsa.

- Tamtejsze marki, takie jak Vivera (już trzecia co do wielkości w Europie) i De Vegetarian Slager, rozwijają się na arenie międzynarodowej w błyskawicznym tempie. Nie bez powodu amerykańska firma Beyond Meat, międzynarodowy lider na tym rynku, wybrała Holandię jako bazę dla swojej europejskiej produkcji i dystrybucji - podkreśla rzecznik.

Jak informuje dziennik "De Volkskrant", według najnowszych danych substytuty mięsa mają udział w krajowym rynku na poziomie 4,9 procent. W przypadku substytutów nabiału udział wynosi 4,5 proc. Konsumpcja mięsa w Holandii rosła w 2018 i 2019 roku. Dane na ubiegły rok nie są jeszcze znane.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!