Europoseł Jurgiel: pojawiają się głosy w KE, że zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy może nie zostać przedłużony

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Łukasz Osiński PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2023,14:05 Aktualizacja: 01-09-2023,14:09
A A A

Pojawiają się niepokojące głosy niektórych przedstawicieli Komisji Europejskiej, że zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy może nie zostać przedłużony po 15 września - powiedział na posiedzeniu komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego europoseł PiS Krzysztof Jurgiel.

W Brukseli podczas posiedzenia komisji rolnictwa i rozwoju wsi PE (AGRI) miała miejsce wymiana poglądów z unijnym komisarzem Januszem Wojciechowskim na temat czarnomorskiej inicjatywy zbożowej i sytuacji na rynku.

ue, ukraina, kraje przyfrontowe, komisarz, wojciechowski, zboże, import, tranzyt

Komisarz Wojciechowski poparł przedłużenie tymczasowego zakazu importu ukraińskiego zboża do 5 krajów, w tym Polski

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski opowiedział się w czwartek za przedłużeniem do końca 2023 r. tymczasowego zakazu importu ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, graniczących z Ukrainą. Zaproponował też wprowadzenie...

Niepokojące głosy z KE

Głos w dyskusji zabrał m.in. europoseł Jurgiel. Zauważył, że w ostatnim roku produkty rolne z Ukrainy zamiast trafiać do portów europejskich a następnie afrykańskich, czy bliskowschodnich, trafiają na rynki europejskie, głównie państw graniczących z Ukrainą. "Skutki tego doskonale znamy - w Polsce i innych państwach mamy do czynienia z destabilizacją rynku i ruiną drobnych gospodarstw rolnych" - dodał.

Jurgiel przypomniał, że w maju KE wprowadziła tzw. środki zapobiegawcze dotyczące niektórych produktów pochodzących z Ukrainy, jak zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika do Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii, Rumunii. Środki te obowiązują do 15 września.

Europoseł wskazał na niepokojące wypowiedzi niektórych przedstawicieli KE, że ten zakaz może nie być przedłużony i podkreślił, że Polska oraz pozostałe kraje „piątki” stoją na stanowisku, by przedłużyć zakaz przynajmniej do końca roku, o co Polska zabiega również na forum UE.

Hub przetwórczy i tranzytowy

Nawiązując do kwestii dopłat do transportu, Jurgiel stwierdził, że warto je rozważyć. "Należałoby także rozważyć solidarne podjęcie tematu tranzytu zboża przez Unię Europejską poprzez wprowadzenie ‘kontyngentów wykupowych’ dla każdego państwa członkowskiego" – zaproponował europoseł, wskazując, że wykup zboża powinien następować bezpośrednio na Ukrainie.

ue, ke, komisja europejska, zboże, ukraina, import, zakaz, tranzyt

Polska przedstawiła UE dane dotyczące żniw i cen zbóż. Przekonuje o potrzebie przedłużenia zakazu importu z Ukrainy

Polska przedstawiła na spotkaniu z Komisją Europejską i przedstawicielami państw najnowsze dane dotyczące żniw i cen zbóż. Przekonuje o potrzebie przedłużenia zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy po 15 września przynajmniej...

Mówiąc o utworzeniu na poziomie unijnym długofalowych programów wyrównania poniesionych strat na rynkach krajów graniczących z Ukrainą, Jurgiel podkreślił, że ciężar pomocy nie może leżeć tylko na barkach krajów przygranicznych. Jak przekazał, w Polsce zamierza się wprowadzić zgodnie z nową strategią tzw. hub przetwórczy i tranzytowy, a istnieje już specjalny program w ramach polityki spójności, wspierający rozwój obszaru wschodniej Polski.

"Dlatego taki hub mógłby powstać, wspierany jako program dla państw przygranicznych poprzez wprowadzenie szeregu działań, np. przygotowania infrastrukturalnego oraz handlowego do realizacji tranzytów, poprzez rozwój przetwórstwa spożywczego itd." – mówił europoseł, apelując o rozważenie tego wniosku.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu