Eksport mołdawskich zbóż zwiększył się blisko 6-krotnie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Zatyka PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
18-08-2022,10:45 Aktualizacja: 18-08-2022,10:29
A A A

W pierwszej połowie 2022 r. eksport mołdawskich zbóż i produktów zbożowych zwiększył się o blisko sześć razy, poinformował w środę Narodowy Urząd Statystyczny (BNS) w Kiszyniowie. Odnotował, że drastyczny wzrost sprzedaży tych towarów nastąpił w okresie rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Według autorów statystyk wyraźne zwiększenie sprzedaży zbóż i produktów zbożowych z Mołdawii zbiegło się z zablokowaniem portów na Ukrainie, co utrudniło eksport tego asortymentu z zaatakowanego kraju.

zbiory pszenicy w Rumunii, Petre Daea, plonowanie zbóż, sprzedaż ziarna

Plony są tak duże, że będą mogli eksportować pszenicę

Rumuńscy rolnicy zakończyli niemal w całości tegoroczne zbiory pszenicy. Plony są tak duże, że będzie można je eksportować - poinformował podczas posiedzenia rządu Petre Daea, minister rolnictwa. Szef resortu sprecyzował, że żniwa zakończono na...
Zgodnie z szacunkami BNS zboża i produkty zbożowe miały największy, 14,6-procentowy udział pod względem wartościowym w mołdawskim eksporcie w pierwszej połowie 2022 r.

Na kolejnych pozycjach uplasowały się takie kategorie towarów jak: maszyny i urządzenia – 12,3 proc., a także nasiona i owoce oleiste – 11,2 proc.

Kategorią produktów, która zanotowała największy wzrost w pierwszej połowie 2022 r. były sprowadzane do Mołdawii, a następnie eksportowane ropa naftowa oraz jej wyroby pochodne. Ich sprzedaż zwiększyła się ponad 15-krotnie.

W sumie, jak podała rządowa agenda, od stycznia do czerwca br. Mołdawia sprzedała za granicę towary o łącznej wartości 2,3 mld dolarów, co oznacza blisko dwukrotnie więcej wobec analogicznego okresu w 2021 r.

Pierwsza połowa 2022 r. zakończyła się w Mołdawii nadwyżką importu, którego wartość przekroczyła 4,3 mld dolarów. Największy w nim udział pod względem wartościowym miała ropa naftowa i jej pochodne – 14,7 proc.

 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj