Eksperci obniżają prognozę eksportu pszenicy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: FAMMU/FAPA, (em) | redakcja@agrpolska.pl
14-12-2016,13:50 Aktualizacja: 14-12-2016,14:26
A A A

Analitycy z firmy doradczej IKAR obniżyli prognozę wywozu rosyjskiej pszenicy w sezonie 2016/17 z 29 mln ton do 28,5 mln ton. Stawki eksportowe za to zboże były ostatnio stabilne po kilku tygodniach wzrostu.  

Tona rosyjskiej pszenicy (12,5 proc. białka) w portach Morza Czarnego z dostawą na grudzień kosztowała 184 dolarów - poinformował IKAR. Natomiast według ekspertów w SovEcon stawka wynosiła 182,5 dolarów, zaś za 1000 kilogramów kukurydzy płacono 172 dolarów - informuje FAMMU/FAPA.

Produkty drobiarskie, jaja inkubowane, jaja, żywe kurczęta, rosja-polska

Rosja może zakazać dostaw produktów drobiarskich z Polski

Rosja może zakazać dostaw jaj inkubowanych i żywych kurcząt z Polski z powodu ptasiej grypy - poinformował Siergiej Dankwert, szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).   Wcześniej w...

Według danych Ministerstwa Rolnictwa w Moskwie od 1 lipca do końca listopada eksport zbóż z Rosji osiągnął 16,8 mln ton (w tym 13,2 mln ton pszenicy) i był o 0,7 proc. wyższy niż o tej porze przed rokiem.

W portach europejskiej części tego wielkiego kraju pszenica klasy trzeciej na rynku wewnętrznym bez kosztów dostawy podrożała ostatnio o 50 rubli do 10725 rubli za tonę (168 dolarów). Wynikało to przede wszystkim ze spowolnienia dostaw od producentów.  

Region Krasnodaru wprowadził restrykcje w przemieszczaniu żywych świń w celu zahamowania rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń. Zignorowano jednak zalecenia Rosselkhoznadzor dotyczące ograniczenia transportu ziarna w związku z obawami, że wirus mógł być roznoszony w paszach.

Eksperci SovEcon uważają, że ewentualne wprowadzenia limitów w transporcie ziarna spowodowałoby trudności w realizacji kontraktów, szczególnie, że znacząca część z nich opiera się na dostawach właśnie ze wspomnianego rejonu Rosji.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu