Bruksela walczy z nieuczciwymi praktykami w łańcuchu dostaw żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
16-04-2018,11:45 Aktualizacja: 16-04-2018,12:02
A A A

Komisja Europejska zamierza ograniczyć najbardziej szkodliwe praktyki handlowe i zapewnić rolnikom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom większą pewność działania na rynku.

- W łańcuchu dostaw żywności istnieje nierównowaga siły przetargowej. Podejmujemy działania, ponieważ nieuczciwe postępowanie handlowe zagraża rentowności podmiotów będących uczestnikami łańcucha - zapewnia Jyrki Katainen, wiceszef KE.

Vytenis Andriukaitis, ocena ryzyka bezpieczeństwa żywności, żywność, kontrola żywności, bezpieczeństwo żywności

Bezpieczeństwo żywności budzi wiele wątpliwości. Bruksela chce to zmienić

Obywatele UE nie ufają badaniom naukowym na temat bezpieczeństwa żywności - informuje KE i proponuje, jak to zmienić. Chce, żeby społeczeństwa były lepiej informowane o wynikach badań na ten temat. Propozycja zakłada umożliwienie obywatelom...

- Ustanowienie minimalnych norm i wzmocnienie egzekwowania prawa powinno sprawić, że podmioty te będą mogły uczciwie ze sobą konkurować, a tym samym wzrośnie ogólna wydajność łańcucha dostaw. Opowiadamy się jasno za uczciwymi praktykami biznesowymi - dodał.  

Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich stwierdził z kolei.

- Każdy łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Aby łańcuch dostaw żywności był skuteczny i wydajny, jego uczestnicy muszą postępować uczciwie. Chcemy przede wszystkim wyeliminować obecny w tym łańcuchu "czynnik strachu" zapewniając poufność procedury składania skarg.

Wśród nieuczciwych praktyk, które mają być zakazane, wymienia się opóźnione płatności za produkty łatwo psujące się, anulowanie zamówień w ostatniej chwili, jednostronne zmiany warunków umowy lub zmiany tychże warunków z mocą wsteczną oraz żądania, aby dostawca płacił za zmarnowane produkty.

znak polska smakuje, jakość żywności, system jakości żywności, eksport żywności

Jakość żywności to siła eksportu. Znak "Polska smakuje" zobowiązuje

Organizacje zarządzające krajowymi, akredytowanymi systemami jakości żywności podpisały porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju takich systemów - poinformował Wiesław Różański, prezes Unii Producentów i...

Pozostałe praktyki będą dozwolone pod warunkiem, że z góry zostaną zawarte w umowie pomiędzy stronami.

Państwa członkowskie mają obowiązek wyznaczenia organu odpowiedzialnego za egzekwowanie nowych przepisów.

W przypadku dowiedzionego naruszenia "reguł gry" odpowiedzialny organ będzie mógł nałożyć proporcjonalną i zniechęcającą karę.

Będzie mógł wszczynać dochodzenie z własnej inicjatywy lub w oparciu o skargę (składający ją będzie miał prawo zażądać zapewnienia poufności i anonimowości, aby chronić swoją pozycję w relacji z partnerem handlowym).
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement