Bruksela chce wyjaśnień w sprawie wydawania funduszy rolnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2018,8:55 Aktualizacja: 02-03-2018,9:08
A A A

Komisja Europejska zwróciła się w czwartek do Słowacji o wyjaśnienia w sprawie dysponowania funduszami rolnymi UE - poinformował Alexander Winterstein, rzecznik KE. Procedura ma związek z dochodzeniem, jakie prowadził zabity słowacki dziennikarz Jan Kuciak.

- Śledzimy uważnie doniesienia prasowe ze Słowacji i obserwujemy sytuację w tym kraju. Wysłaliśmy dziś list do odpowiednich władz prosząc o informacje na temat ewentualnych nadużyć w związku z funduszami rolnymi - powiedział Winterstein.

Słowacja, żywność gorszej jakości, żywność, wstrzymanie importu produktów spożywczych

Słowacja grozi wstrzymaniem importu żywności

Słowacja zagroziła we wtorek wstrzymaniem importu produktów spożywczych o jakości gorszej niż ich odpowiedniki sprzedawane w takich samych opakowaniach w innych państwach, jeśli Komisja Europejska nie podejmie bardziej zdecydowanych działań...

Według doniesień słowackich mediów Kuciak, zastrzelony w weekend przez nieznanych sprawców dziennikarz śledczy, prowadził przed śmiercią dochodzenie w sprawie defraudacji unijnych funduszy na wschodzie Słowacji, z czego korzyści oprócz lokalnych przedsiębiorców miała czerpać włoska mafia.

Winterstein przypomniał, że reguły zarządzania unijnymi funduszami są "bardzo jasne".

- Zgodnie z zasadą wspólnego zarządzania za prawne zarządzanie funduszami odpowiedzialne są kraje członkowskie, to jest przede wszystkim ich kompetencja - wyjaśniał.

Zaznaczył jednak, że KE, wyznając politykę zerowej tolerancji dla oszustw, oczekuje od krajów członkowskich pełnego zaangażowania w zapobieganie ewentualnym nadużyciom, dlatego też każdy sygnał o nich traktuje "bardzo poważnie".

podwójne standardy żywności, kontrola żywności, Vera Jourova, Stanisław Kowalczyk, andrzej Gantener

Bruksela wreszcie przygląda się podwójnym standardom żywności

KE wzięła się wreszcie za problem podwójnych standardów żywności. Prawie pół roku po wybuchu afery Vera Jourova, komisarz ds. konsumenckich i sprawiedliwości poinformowała, że od maja produkty spożywcze w UE będą testowane...

Rzecznik KE poinformował również, że wszelkie przypadki ujawnionych nadużyć służą Komisji do zastanowienia się nad ulepszeniem i uszczelnieniem istniejącego systemu przydzielania funduszy, by zminimalizować możliwości ich niewłaściwego wykorzystywania. - Temu ma również służyć list z prośbą o wyjaśnienia, który wysłaliśmy do władz Słowacji - dodał.

Pracujący dla portalu internetowego Aktuality.sk 27-letni Kuciak został zastrzelony w ubiegłym tygodniu wraz ze swą partnerką Martiną Kusznirovą w ich własnym domu w miejscowości Velka Macza na południowym zachodzie Słowacji.

W środę portal opublikował ostatni niedokończony artykuł Kuciaka, który opisuje działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich w otoczeniu premiera Roberta Fico.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj