Branża winiarska dostanie większe wsparcie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2020,10:05 Aktualizacja: 06-08-2020,10:09
A A A

Jean Castex, premier Francji poinformował, że wsparcie państwa dla sektora winiarskiego, który mocno ucierpiał w wyniku pandemii Covid-19, zostanie zwiększone ze 170 do prawie 250 mln euro.

- Zapewnimy (...), że ta pomoc będzie mogła zostać przekazana tak szybko, jak to możliwe - powiedział polityk w krótkim wystąpieniu, któremu towarzyszył Julien Denormandie, minister rolnictwa.

winnice rosną na dachach budynków, Kanada, wino, miejska winnica

Winnice na dachach budynków. Trwa ciekawy eksperyment

Do miodu zbieranego w miastach Kanady już się przyzwyczajono, tymczasem w Montrealu trwa eksperyment z uprawianiem winorośli na dachach budynków. Projekt zaczął się od sprawdzania, czy poddane recyklingowi szkło może zastąpić piasek w ziemi...

Już 11 maja francuski rząd przedstawił pierwszy plan wsparcia w wysokości 140 mln euro, uzupełniony o dodatkowe 30 mln euro pod koniec maja - podaje na swej stronie internetowej francuski tygodnik gospodarczy "Challenges". Teraz rząd dołożył kolejne 76 mln euro pomocy.

- To wsparcie przynosi ulgę branży winiarskiej - powiedział Jerome Despey, sekretarz generalny największego francuskiego związku rolników FNSEA, a przede wszystkim producent wina w Herault.

"Challenges" dodaje, że francuska branża winiarska, podobnie jak inne sektory, już ukarana brexitem i cłami nałożonymi na import wina przez administrację USA, mocno ucierpiała na skutek kryzysu związanego z koronawirusem.

Od miesięcy francuscy winiarze prosili UE o utworzenie funduszu w wysokości 300 mln euro w celu zrekompensowania taryf nałożonych przez władze USA na jesieni 2019 roku. W związku z kryzysem Covid-19 branża w maju podwyższyła kwotę oczekiwanej pomocy publicznej do 500 mln euro.

Międzynarodowa Organizacja ds. Wina (OIV) szacuje, że zamknięcie barów, restauracji i hoteli z powodu koronawirusa może zmniejszyć sprzedaż wina w Europie o ok. 50 proc.

Według rządu Francja eksportuje od 30 do 40 proc. produkcji winiarskiej. W sumie plantatorzy winorośli szacują, że kryzys związany z koronawirusem przyniósł straty w wysokości co najmniej 1,5 mld euro z powodu zamykania barów, restauracji i mniejszego ruchu turystycznego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj