Białoruska żywność może niebawem wrócić na rosyjski rynek

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Justyna Prus PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-04-2017,9:40 Aktualizacja: 05-04-2017,9:55
A A A

Białoruś liczy, że dzięki rozmowom prezydentów Alaksandra Łukaszenki i Władimira Putina już w kwietniu mogą być wznowione ograniczane dotąd dostawy białoruskiej żywności do Rosji. Obecnie Moskwa blokuje import z 23 przedsiębiorstw na Białorusi.

- Liczymy na to, że stanie się to już w kwietniu - oświadczył Leanid Zajac, białoruski minister rolnictwa cytowany przez agencję Interfax-Zapad. Rosja nie zezwala obecnie na wwóz do kraju wyrobów 12 białoruskich zakładów mleczarskich, ośmiu przedsiębiorstw przetwórstwa mięsnego i trzech zajmujących się produkcją drobiu.

Rosja, embargo, żywność, Putin, Federacja Rosyjska, Moskwa

Putin: Rosja będzie zwlekać jak można najdłużej ze zniesieniem embarga

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że Moskwa zamierza zwlekać najdłużej, jak to możliwe ze zniesieniem embarga na zachodnią żywność. Zastrzegł przy tym, że nie chodzi o kontrsankcje, lecz o ochronę własnego rynku. "Będziemy...

Podstawą zakazu są zarzuty Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzoru) dotyczące jakości produktów i zawartości w nich niedopuszczalnych substancji.

Ponadto rosyjska agencja twierdzi, że Białoruś zaniża dane na temat reeksportowanych do Rosji owoców i warzyw, by obejść w ten sposób embargo na towary objęte przez Moskwę sankcjami. Chodzi m.in. o produkcję pochodzącą z krajów UE.

Zajac ujawnił, że jednym z rezultatów poniedziałkowych negocjacji prezydentów Rosji i Białorusi było rozporządzenie Putina o przeprowadzeniu rosyjskich inspekcji w białoruskich zakładach.

- Rossielchoznadzor ma przyjechać na Białoruś, przeprowadzić kontrole przedsiębiorstw, których dotyczą ograniczenia. Putin powiedział, że odpowiednie służby odwiedzą naszą republikę jeszcze w tym tygodniu - oświadczył szef resortu rolnictwa.

drób, eksport drobiu, handel mięsem, ptasia grypa, mięso, handel mięsem, białoruś

Białoruś bardziej otwiera się na polski drób

Białoruskie służby weterynaryjne zniosły zakaz eksportu żywego drobiu i produktów drobiowych z województwa zachodniopomorskiego. Restrykcje zostały wprowadzone w listopadzie 2016 roku po stwierdzeniu tam przypadków wystąpienia...

Dodał, że strona białoruska jest gotowa udostępnić Rosjanom "wszelkie dowody", które potwierdzą, że jej wyroby spełniają wszystkie normy. - Rosja nie ma podstaw, by wstrzymywać dostawy z białoruskich przedsiębiorstw. Po raz kolejny przekonają się, że nasza produkcja jest bezpieczna - podkreślił.

Przedstawiciele białoruskich producentów i władz nie zgadzają się z zarzutami Rossielchoznadzoru. Prezydent Łukaszenka zarzucił szefowi agencji Siergiejowi Dankwertowi "szkodzenie Białorusi" i 3 lutego poinstruował szefa MSW, by rozważył wszczęcie przeciwko niemu postępowania karnego. W poniedziałek białoruska prokuratura generalna potwierdziła, że MSW zajmuje się tą sprawą i jest w trakcie wstępnych ustaleń.

Zajac powiedział, że z powodu wprowadzonych przez Rosję ograniczeń białoruscy producenci nie ponieśli strat, bo udało im się sprzedać swoje wyroby na innych rynkach. - Ale mogliby więcej sprzedawać właśnie do Rosji - oświadczył na koniec minister.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj